Trwa ładowanie...
d2wzgst

UKE rozpoczyna drugą rundę konsultacji aukcji na pasma 800 MHz i 2,6 GHz

04.04. Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczyna drugą turę konsultacji aukcji na rezerwację częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz. Wynika to z faktu,...

Share
d2wzgst

04.04. Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczyna drugą turę konsultacji aukcji na rezerwację częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz. Wynika to z faktu, że po pierwszej rundzie UKE zdecydował o wprowadzeniu niektórych postulowanych wówczas zmian, co wymaga ponownej konsultacji - podał UKE w komunikacie.

Zainteresowane aukcją podmioty mają zgłaszać swoje stanowiska do 5 maja.

W komunikacie napisano, że główną intencją wprowadzonych zmian jest takie stworzenie ram aukcji, aby kształt rynku sprzyjał i skłaniał operatorów do współpracy z wykorzystaniem uzyskanych w aukcji częstotliwości. Współpraca taka nie może jednak doprowadzić do zaburzenia konkurencji na rynku i musi odbywać się w określonych warunkach regulacyjnych.

"(...) Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być wykorzystanie częstotliwości będących przedmiotem aukcji na zasadzie współkorzystania. Ponieważ zarówno w oficjalnych stanowiskach przekazanych przez zainteresowane podmioty, jak i głosach rynku, element współdzielenia częstotliwości był traktowany jako kluczowy dla tej aukcji, zdecydowałam się zmodyfikować zapisy aukcyjne w tym kierunku, zgodnie z postulatami rynku" - powiedziała, cytowana w komunikacie Magdalena Gaj, prezes UKE.

d2wzgst

"Jako regulator rynku stoję na stanowisku, iż współdzielenie częstotliwości nie może doprowadzić do monopolizacji rynku przez podmioty współdzielące częstotliwości, a w konsekwencji do zaburzenia konkurencji na rynku telekomunikacyjnym" - dodała.

W komunikacie UKE podano, że jedną ze zmian w dokumentacji aukcyjnej jest przeniesienie zapisu o ograniczeniu możliwości współwykorzystywania częstotliwości do maksymalnie 30 MHz, do miejsc we wzorze oferty, gdzie opisane są zobowiązania uczestników aukcji dotyczące rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz.

Druga zmiana dotyczy zapisów dotyczących spectrum cap w paśmie 800 MHz poprzez usunięcie zapisów odnoszących się do posiadanych już zakresów częstotliwości z pasma 900 MHz oraz częstotliwości z zakresu dywidendy cyfrowej.

Przedmiotem konsultowanej aukcji jest 19 rezerwacji częstotliwości, w tym: 5 bloków częstotliwości, każdy po 10 MHz, z pasma 800 MHz oraz 14 bloków częstotliwości, każdy po 10 MHz, z pasma 2,6 GHz.

d2wzgst

Zwycięzcy aukcji będą uprawnieni do wykorzystywania częstotliwości przez okres 15 lat od dnia doręczenia decyzji Prezesa UKE w sprawie rezerwacji tych częstotliwości.

Projekt konsultowanej dokumentacji aukcyjnej przewiduje, że każdy z podmiotów biorących udział w aukcji (przy uwzględnieniu zapisów dotyczących grupy kapitałowej wskazanych w dokumentacji aukcyjnej) będzie mógł w wyniku jej przeprowadzenia uzyskać: maksymalnie dwie rezerwacje częstotliwości z pasma 800 MHz (co stanowi łącznie 20 MHz widma z pasma 800 MHZ) i maksymalnie cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 2,6 GHz (co stanowi łącznie 40 MHz widma z pasma 2,6 GHz). (PAP)

jow/ jtt/

d2wzgst

Podziel się opinią

Share
d2wzgst
d2wzgst