Trwa ładowanie...

UKE: w 2013 r. przychody rynku pocztowego w Polsce sięgnęły 7,5 mld zł

W 2013 roku Poczta Polska zrealizowała prawie 2 mld usług pocztowych i uzyskała blisko 5 mld zł przychodu, a prywatni operatorzy pocztowi - 2,9 mld usług, co przełożyło się na ponad 2,5 mld zł przychodu - wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

UKE: w 2013 r. przychody rynku pocztowego w Polsce sięgnęły 7,5 mld złŹródło: Fotolia, fot: Ruslan Gilmanshin
dklkmss
dklkmss

- Rok 2013 był przełomowy dla rynku usług pocztowych w Polsce (...) Systematycznie zmniejszał się obszar usług zastrzeżonych dla operatora świadczącego usługi powszechne i zarazem wzrastała konkurencja rynkowa - podkreślił Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), w przesłanym PAP raporcie.

Urząd przypomniał, że od 1 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy nowej ustawy Prawo pocztowe, wdrażające unijną dyrektywę w tej sprawie. Jak wyjaśniono, zakres usług powszechnych znacząco ograniczono; do ich katalogu nie zalicza się m.in. przekazów pocztowych czy przesyłek reklamowych.

Z informacji UKE wynika, że na koniec 2013 roku, poza operatorem wyznaczonym, czyli Pocztą Polską, w prowadzonym przez prezesa UKE rejestrze operatorów pocztowych było 274 podmioty. - Jednak nie wszyscy operatorzy, którzy uzyskali wpis, faktycznie prowadzili działalność pocztową. Zgodnie ze złożonymi sprawozdaniami operatorów alternatywnych działających w 2013 r. było 160 - zaznaczył UKE.

UKE zwrócił uwagę, że dominującym podmiotem, świadczącym większość usług pocztowych na rynku krajowym i zagranicznym, pozostaje Poczta Polska. W 2013 r. spółka zrealizowała prawie 2 mld usług i uzyskała blisko 5 mld zł przychodu. Z czego ponad 0,8 mld usług stanowiły powszechne, z których przychody wyniosły prawie 3,3 mld zł.

dklkmss

UKE spodziewa się, że w przyszłości tym segmentem rynku najbardziej będą zainteresowani konkurenci operatora wyznaczonego, czyli Poczty Polskiej.

Ustawa Prawo pocztowe, która weszła w życie 1 stycznia 2013 r., zliberalizowała rynek pocztowy. Zniosła m.in. monopol Poczty Polskiej na listy lżejsze niż 50 g. Wszystkie firmy świadczące usługi pocztowe otrzymały równy dostęp do rynku. Wystarczy, że mają wpis do rejestru operatorów pocztowych w UKE, zamiast wcześniejszego zezwolenia.

Ustawa zdefiniowała na nowo usługi pocztowe, rozdzielając przyjmowanie, transport i doręczanie przesyłek; czynności te mogą być wykonywane przez różne podmioty. Wzmocniła też ochronę konsumentów m.in. poprzez wprowadzenie i uporządkowanie procedur reklamacyjnych i odpowiedzialności operatorów pocztowych.

dklkmss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dklkmss