Trwa ładowanie...

ULC: mniej pasażerów na polskich lotniskach w 2009 roku

Polskie porty lotnicze w ubiegłym roku w ruchu regularnym i czarterowym obsłużyły 18 mln 945 tys. pasażerów. To o 1 mln 704 tys. mniej niż w 2008 r. - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska.

ULC: mniej pasażerów na polskich lotniskach w 2009 rokuŹródło: Jupiterimages
d1n5auf
d1n5auf

Z danych ULC wynika, że ruch pasażerski był w ub.r. mniejszy o 8,25 proc., a liczba operacji samolotowych - o 7,66 proc.

Największą liczbę pasażerów - podobnie jak w latach ubiegłych - obsłużyło warszawskie Okęcie. Było to 8 mln 282 tys. pasażerów, czyli o 12,24 proc. mniej w porównaniu z rokiem 2008. Na kolejnych pozycjach są: Kraków Balice (spadek o 8,08 proc.), Katowice Pyrzowice (o 4,37 proc. mniej niż w 2008 r.), Wrocław Strachowice (o 10,54 proc. mniej), Poznań Ławica (spadek o 0,57 proc.), Łódź (spadek o 8,65 proc.).

Ruch w portach regionalnych spadł mniej niż w porcie warszawskim (średnio o 4,9 proc.), co sprawiło że wzrósł ich udział w rynku z 54,3 proc. w roku 2008 do 56,3 proc. w roku 2009.

Jak poinformował ULC, zdecydowanie najlepiej radzącym sobie portem lotniczym w kraju - jedynym, który odnotował dodatnią dynamikę ruchu pasażerskiego (18,58 proc.) - była rzeszowska Jasionka. Pozostałe lotniska odnotowywały spadki w przedziale od 0,6 proc. do 43,6 proc.

"Rok 2009 był dla polskiego transportu lotniczego najtrudniejszym od wielu lat. Podmioty na nim funkcjonujące bardzo silnie odczuły skutki globalnej recesji. Wyjście z kryzysu utrudniają branży niestabilne ceny paliwa lotniczego oraz wahania kursów walutowych" - podał ULC.

d1n5auf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n5auf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj