Ulga rodzinna 2013

Od 2013 r. zmieniają się zasady odliczeń podatkowych na dzieci. Rząd zmodyfikował przepisy tak, żeby rodziny wielodzietne były bardziej uprzywilejowane. Wprawdzie wciąż będzie można odliczyć ulgę prorodzinną od jednego dziecka, ale trzeba spełnić pewne warunki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Od 2013 r. zmieniają się zasady odliczeń podatkowych na dzieci. Rząd zmodyfikował przepisy tak, żeby rodziny wielodzietne były bardziej uprzywilejowane. Wprawdzie wciąż będzie można odliczyć ulgę prorodzinną od jednego dziecka, ale trzeba spełnić pewne warunki.

Po pierwsze z ulgi tej mogą skorzystać tylko osoby, które rozliczają się za pomocą formularzy PIT-37 lub PIT-36. Nie mogą uwzględnić jej ci, którzy wybrali ryczałt, PIT-28, albo podatek liniowy o stawce 19 proc., z formularzem PIT-36L. Aczkolwiek, jeśli ktoś składa dwa formularze np. PIT-28, na którym rozlicza się m.in. dochody z najmu, i PIT-37, to na tym drugim ma prawo do odliczenia ulgi.

WYPEŁNIJ PIT Z DARMOWYM PROGRAMEM WP.PL

W sytuacji, gdy podatnik jest przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim, to łączne dochody jego i jego małżonka nie mogą przekroczyć kwoty 112 tys. zł. Z kolei gdy osoba rozliczająca się z fiskusem nie jest w formalnym związku, jej dochód nie może przekroczyć 56 tys. zł rocznie.

Tak więc rodzina z jednym dzieckiem będzie mogła odliczyć sobie 1112,04 zł, z dwójką 2204,08 zł, a posiadanie trzeciego dziecka daje możliwość odliczenia dodatkowych 1668,06 zł. Za każde kolejne można odliczyć już 2224,08 zł.

Para z dochodami do 112 tys. zł, lub osoba samotna z dochodami do 56 tys. zł rocznie może odliczyć:
* Posiadając jedno dziecko - 1112,04 zł
* Posiadając dwoje dzieci - 2204,08 zł
* Posiadając troje dzieci - 3872,14 zł
* Posiadając czworo dzieci - 6096,22 zł
itd.

W przypadku przekroczenia przez małżeństwo limitu dochodu w wysokości 112 tys. zł, lub przez osobę samotną 56 tys. zł, z ulgi nie można skorzystać.

Trzeba pamiętać, że z tego odliczenia mogą skorzystać rodzice, rodzice zastępczy, opiekunowie prawni, ale pod warunkiem, że dziecko z nimi mieszka. Nie mogą skorzystać osoby, które są pozbawione władzy rodzicielskiej lub opiekunowie prawni, jeśli dziecko z nimi nie mieszka.

Ulga na dzieci jest dostępna tak długo, jak dziecko jest małoletnie, albo dopóki nie ukończyło 25 roku życia i wciąż się uczy i przy tym nie uzyskało dochodów, które przekraczają kwotę wolną od podatku, w ubiegłym roku wynosiła ona 3091 zł, za wyjątkiem renty rodzinnej. Do tego można z niej skorzystać bez względu na wiek dziecka jeśli otrzymuje ono zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Uwaga: Ulgę na dziecko należy rozliczyć w załączniku o nazwie PIT-0 i dołączyć go do zeznania rocznego w PIT-36 albo PIT-37.

Polub WP Finanse