Umowa podpisana. "To zmieni mapę energetyczną Europy"
Konsorcjum operatorów złoża Szah Deniz w Azerbejdżanie podpisało w Baku ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie tego projektu. Otwiera to drogę do przyszłych dostaw gazu do Europy, zmniejszających jej zależność od Rosji.
Podpisana umowa inwestycyjna obejmuje, oprócz eksploatacji Shah Deniz II, także budowę rurociągów TANAP (Trans Anatolian) i TAP (Trans Adriatic). Łączny koszt tych projektów będzie wynosił 35 mld dolarów - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Porozumienie zostało podpisane przez akcjonariuszy konsorcjum - w tym brytyjski BP, azerski Socar, norweski Statoil, francuski Total. Statoil ogłosił jednak, że zmniejsza swój udział w konsorcjum z 25,5 proc. do 15,5 proc.
- Dzisiejsze porozumienie zmieni mapę energetyczną Europy - oświadczył Alijew podczas oficjalnej ceremonii. - Gaz z Azerbejdżanu będzie mógł dotrzeć do rynku, który go najbardziej potrzebuje - ocenił.
Szef MSZ Wielkiej Brytanii William Hague zapewniał, że projekt "wzmocni bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność Europy, oferując nowe źródło zaopatrzenia w gaz Europy Południowej".
Według dyrektora generalnego BP, Szah Deniz II i gazociągi Południowego Korytarza (gazowego) nie tylko zmienią mapę energetyczną, ale dadzą klientom w Europie po raz pierwszy dostęp do zasobów gazowych Azerbejdżanu.
Szah Deniz to największe pole gazu ziemnego w Azerbejdżanie. Leży na głębokości 600 metrów pod dnem Morza Kaspijskiego u wybrzeży Azerbejdżanu, 70 km od Baku. Konsorcjum planuje wydobycie na poziomie 16 mld m sześc. gazu rocznie. Dostawy do Turcji mają się zacząć od 2018 r., a do Europy w 2019 r. W czerwcu konsorcjum wybrało na trasę dostaw do Europy gazociąg TAP.