Trwa ładowanie...
d4hu5da
ue
+1
12-07-2012 16:55

Unia dołoży ponad 109,6 mln zł do zakupu pociągów dla WKD

Ponad 109,6 mln zł dołoży Unia Europejska do zakupu 14 nowoczesnych pociągów dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Wartość całej inwestycji to 284,2 mln zł. Umowę na dofinansowanie podpisano w czwartek w Warszawie.

d4hu5da
d4hu5da

Dofinansowanie unijne pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Jak poinformował na konferencji prasowej towarzyszącej zawarciu umowy prezes przewoźnika Grzegorz Dymecki, pociągi te zostały zaprojektowane dla WKD. Są przystosowane do zasilania napięciem 600 V, ale - jak zapewnił prezes - pełnię swoich możliwości będą wykorzystywać przy napięciu zwiększonym do 3 tys. V. Dymecki przypomniał, że spółka planuje zwiększenie zasilania sieci trakcyjnej na linii WKD w połowie 2013 r.

Osiem z czternastu zamówionych w bydgoskiej Pesie pociągów już jeździ po linii WKD, a pozostałe mają na nią wyjechać do końca roku. Pojazdy mają 60 m długości, w każdym są 124 miejsca siedzące. Pociągi są klimatyzowane, mają monitoring i miejsca do przewożenia rowerów. Nowe pociągi mają częściowo zastąpić stary tabor przewoźnika.

Pierwszy z nich przyjechał do Grodziska Mazowieckiego na początku grudnia ub.r. i po przeprowadzeniu odbiorów oraz prób technicznych 11 stycznia br. wyruszył testowo na trasę. Następnego dnia miał premierę w regularnym ruchu pasażerskim na trasie Grodzisk Maz. Radońska - Warszawa Śródmieście WKD.

WKD obsługuje pasażerski ruch kolejowy na linii Warszawa Śródmieście - Grodzisk Mazowiecki, z odgałęzieniem w Podkowie Leśnej do Milanówka. Spółka szacuje, że w 2011 r. przewiozła ok. 7,3 mln pasażerów, czyli o ok. 400 tys. więcej niż rok wcześniej.

d4hu5da
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hu5da