Unipetrol chce mieć 25 mld CZK skumulowanego EBITDA w latach 2013-17 (opis)
11.06. Warszawa (PAP) - Unipetrol z grupy PKN Orlen zakłada w strategii na lata 2013-17, że skumulowany zysk EBITDA wyniesie w tym okresie 25 mld CZK, a nakłady inwestycyjne 19 mld...
11.06.2013 | aktual.: 11.06.2013 09:38
11.06. Warszawa (PAP) - Unipetrol z grupy PKN Orlen zakłada w strategii na lata 2013-17, że skumulowany zysk EBITDA wyniesie w tym okresie 25 mld CZK, a nakłady inwestycyjne 19 mld CZK - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.
Strategia spółki zakłada również wzrost średniorocznych przepływów z działalności operacyjnej (FCF) o 27 proc., do poziomu 1,5 mld CZK, zwiększenie udziału w rynku detalicznym do 20 proc. i utrzymanie średniorocznej dźwigni finansowej na poziomie do 20 proc.
"Pomimo trudnej sytuacji makroekonomicznej i istotnych wyzwań rynkowych Unipetrol planuje poprawić swoje wyniki finansowe oraz zapewnić ich stabilny i dodatni poziom, co pozwoli na przeprowadzenie inwestycji i rozwój potencjału firmy. Spółka zamierza koncentrować się na osiąganiu doskonałości operacyjnej i poprawiać efektywność w ramach głównych obszarów biznesowych. W segmencie rafineryjnym zakładana jest maksymalizacja wykorzystania mocy przerobowych. W obszarze petrochemii Unipetrol wzmocni pozycję rynkową segmentu dzięki restrukturyzacji, poprawie kondycji i wydajności aktywów produkcyjnych. W segmencie detalicznym głównym celem jest natomiast znaczne zwiększenie udziału rynkowego oraz osiągnięcie lepszych wyników sprzedaży pozapaliwowej. W najbliższych latach Unipetrol zamierza również zoptymalizować koszty pozyskiwania energii" - napisano w komunikacie.
Unipetrol podał, że zagrożeniem dla jego wyników są: szara strefa w obrocie paliwami na rynku detalicznym, jedne z najwyższych cen energii w Europie, spowodowane limitami wydobycia węgla brunatnego oraz przyjętymi wcześniej rozwiązaniami regulacyjnymi oraz wysokie koszty opłat taryfowych za korzystanie z rurociągów.
Średnioroczne nakłady inwestycyjne mają wzrosnąć z 2,6 mld CZK (lata 2008-2012) do 3,8 mld CZK (lata 2013-2017). W 2013 roku nakłady inwestycyjne wyniosą około 2,7 mld CZK. W latach 2013-17 grupa Unipetrol zainwestuje łącznie 19 mld CZK.
"Większość planowanych nakładów zostanie przeznaczona na przedsięwzięcia realizowane w segmencie petrochemicznym i energetycznym. Spółka zamierza zainwestować w nowe jednostki produkcyjne, modernizację elektrowni T700, a także w przyszłości instalację turbiny gazowej przeznaczonej do wytwarzania energii elektrycznej i pary wodnej na potrzeby Instalacji Krakingu Parowego. W segmencie detalicznym wydatki inwestycyjne będą wspierać rozwój ilościowy sieci stacji i rozszerzenie portfolio produktów i usług" - napisano.
Spółka podała, że środki potrzebne na realizację planowanych inwestycji zostaną pozyskane dzięki umocnieniu pozycji rynkowej Unipetrol oraz dalszej poprawie efektywności operacyjnej spółki. Średnioroczny zysk EBITDA (przy uwzględnieniu wyceny zapasów metodą LIFO) powinien wzrosnąć z 3,6 mld CZK w 2012 r. do 5 mld CZK w latach 2013-2017.
"Ponieważ sytuacja makroekonomiczna jest wciąż niezwykle trudna, musieliśmy rozpatrzyć kilka różnych scenariuszy przyszłego rozwoju spółki. Naszą główną przewagę konkurencyjną upatrujemy w dalszej integracji segmentu rafineryjnego i petrochemicznego. Ten proces umożliwi dalszy rozwój segmentu petrochemicznego, w ramach którego zamierzamy przeprowadzić najwięcej inwestycji. Oczekujemy, że w 2017 r. udział spółki w rynku detalicznym wzrośnie z 14 proc. do 20 proc. Naszym celem jest również poprawa wskaźników sprzedaży na stacjach i poszerzenie sieci o nowe obiekty działające na zasadzie współpracy franczyzowej oraz stacje samoobsługowe. Liczymy przy tym, że udział szarej strefy w obrocie paliwami ulegnie znacznemu ograniczeniu, tj. o co najmniej połowę" - powiedział Marek Świtajewski, przewodniczący rady dyrektorów i dyrektor generalny spółki Unipetrol.
W segmencie rafineryjnym głównym celem jest maksymalizacja udziału popytu wewnętrznego na produkty rafineryjne. Zakładany jest wzrost produkcji z poziomu 3,8 mln ton w 2012 r. do 4,1 mln ton w 2017 r. Udział rynku hurtowego zwiększy się w przypadku benzyny do 40 proc. (wzrost o 3 proc. w porównaniu z 2012 r.), a w przypadku oleju napędowego do 36 proc. (wzrost o 4 proc. względem 2012 r.). Zysk z działalności operacyjnej (EBITDA wg LIFO) ukształtować się ma w latach 2013-2017 na średniorocznym poziomie 0,7 mld CZK. Nakłady inwestycyjne sięgną 0,7 mld CZK w skali roku i zostaną przeznaczone głównie na modernizację majątku.
W segmencie petrochemicznym Unipetrol zamierza wykorzystać sprzyjające warunki rynkowe w celu umocnienia swojej pozycji rynkowej i optymalizacji działalności. W nadchodzących latach ten segment będzie stanowić dla grupy największe źródło dochodu.
"Spółka jest w trakcie przygotowywania kilku projektów modernizacyjnych (nowa instalacja do produkcji polietylenu, instalacja do produkcji dicyklopentadienu, eliminacja wąskich gardeł w procesie produkcji polipropylenu) i zamierza kontynuować proces restrukturyzacji (modernizacja instalacji do utleniania częściowego (POX), ewentualne zamknięcie instalacji do produkcji amoniaku). Do 2017 r. spółka planuje zwiększenie wykorzystania mocy przerobowych instalacji pirolizy (krakingu parowego) o 13 proc. oraz sprzedaży produktów petrochemicznych o 11 proc., do poziomu 1,4 mln ton" - napisano.
Zysk z działalności operacyjnej (EBITDA wg LIFO) w tym segmencie kształtować się ma na średniorocznym poziomie 3,3 mld CZK (wzrost o 1,4 mld CZK w porównaniu z 2012 r.). Nakłady inwestycyjne wyniosą średniorocznie 2,7 mld CZK. Średnioroczne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej (FCF) wzrosną z 1,1 mld CZK w okresie 2009-2012 do 1,5 mld CZK w latach 2013-2017.
Głównym celem segmentu detalicznego jest zwiększenie udziału w rynku do poziomu 20 proc. w 2017 r. Jednym z elementów strategii Unipetrol jest rozwój stacji partnerskich działających na podstawie umów franczyzowych pod marką Benzina oraz zwiększenie liczby stacji samoobsługowych.
W bieżącym roku spółka planuje budowę czterech nowych stacji Express 24. Natomiast do końca 2017 r. ma powstać kilkadziesiąt nowych stacji samoobsługowych. Do 2017 r. planuje się zwiększenie obrotów stacji Benzina o 31 proc., przy czym sprzedaż pozapaliwowa ma wzrosnąć o 35 proc. EBITDA wg LIFO ma być na średniorocznym poziomie 1 mld CZK (wzrost o 0,4 mld CZK w porównaniu z 2012 r.). CAPEX ma wynieść średniorocznie 0,3 mld CZK.(PAP)
pel/ asa/