Trwa ładowanie...
d2iiwne

UOKiK: decyzje ws. kontroli koncentracji (komunikat)

...

Share
d2iiwne

20.09. Warszawa - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje:

Polnord i gmina Gdańsk będą mogły wspólnie wybudować Muzeum Bursztynu i zagospodarować Wyspę Spichrzów. Prezes UOKiK zgodziła się również na koncentracje na rynku finansowym, oraz sprzedaży kosmetyków i pasz.

Deweloperska spółka Polnord i gmina Gdańsk uzyskały zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy. Nowy podmiot zajmie się zagospodarowaniem terenu na północnym cyplu Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Planowane przedsięwzięcie polega na zbudowaniu kompleksu mieszkaniowo-usługowego, Muzeum Bursztynu oraz infrastruktury publicznej.

Prezes UOKiK zgodziła się także na utworzenie nowego przedsiębiorcy przez trzy instytucje finansowe: Krajowy Fundusz Kapitałowy, Black Lion Narodowy Fundusz Inwestycyjny oraz Assets Management Black Lion. W wyniku koncentracji powstanie podmiot, który będzie inwestował w małe i średnie spółki, prowadzące działalność badawczo-rozwojową.

d2iiwne

Kolejna decyzja dotyczy notowanej na warszawskiej giełdzie spółki Delko, która prowadzi hurtową i detaliczną sprzedaż artykułów chemiczno-drogeryjnych. Przedsiębiorca może przejąć kontrolę nad dwoma podmiotami działającymi w tej samej branży: łomżyńską spółką Cosmetics oraz krakowskim Frog MS Delko.

Zastrzeżeń Prezes UOKiK nie wzbudziło również przejęcie przez De Heus spółki Evialis Polska. Uczestnicy koncentracji zajmują się m.in. produkcją i sprzedażą pasz oraz koncentratów paszowych.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

d2iiwne

Informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji zamieszczane są na stronie internetowej Urzędu.

Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej Urzędu zamieszczony został projekt Wyjaśnień w sprawie zgłaszania zamiaru koncentracji Prezesowi UOKiK. Z doświadczenia Urzędu wynika, że wraz z dostarczanymi dokumentami pojawiają się również prośby przedsiębiorców o objaśnienie przepisów dotyczących zgłaszania zamiaru koncentracji. W odpowiedzi na te zapytania Urząd Ochrony Konkurencji Konsumentów przygotował Wyjaśnienia, które mają zwiększyć świadomość prawną dotyczącą obowiązku zgłaszania zamiaru koncentracji, jak również ułatwią interpretację przepisów regulujących procedurę notyfikacji. W ocenie Urzędu publikacja Wyjaśnień usprawni przygotowanie wniosków i tym samym przyspieszy wydawanie decyzji przez Prezesa UOKiK.

W przypadku uwag, opinii lub propozycji zmian prosimy o przekazywanie ich w terminie do 30 września br. na adres koncentracje@uokik.gov.pl. Wszelkie dodatkowe informacje na temat przygotowanych Wyjaśnień można uzyskać pod numerem telefonu (22) 55 60 122 w Departamencie Kontroli Koncentracji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

d2iiwne

Podziel się opinią

Share
d2iiwne
d2iiwne