UOKiK: finał VII Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej (komunikat)
...
08.04. Warszawa - UOKiK informuje:
60 uczniów zmierzy się z 60 pytaniami - już w poniedziałek 11 kwietnia poznamy laureatów VII Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej. Finał konkursu rozpocznie się o godzinie 10.00 w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Laureatami zostanie pięciu najlepszych finalistów, którzy zostali wybrani spośród 525 uczniów ze 112 wielkopolskich szkół ponadgimnazjalnych. Żeby znaleźć się w finale, uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów regulujących prawa konsumentów, m.in. ustaw: o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, o usługach turystycznych, o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, o kredycie konsumenckim.
Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez prezes UOKiK, marszałka województwa, rzecznika ubezpieczonych i Fundację Edukacji Ubezpieczeniowej oraz wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej - m.in. laptopa, netbooka, wieżę hi-fi, aparat cyfrowy.
O tym, że nie było łatwo dostać się do finału przekonali się uczestnicy eliminacji powiatowych. Świadczą o tym przykładowe pytania - jaka jest prawidłowa odpowiedź?
- Deweloper ogłaszając w prasie swoją ofertę w treści reklamy wskazał, że stosuje kodeks dobrych praktyk, który w 2009 r. został zatwierdzony przez prezesa UOKiK. W rzeczywistości prezes Urzędu prowadził przeciwko deweloperowi postępowanie w sprawie stosowania praktyk polegających na stosowaniu niedozwolonych postanowień umownych wpisanych do rejestru. Czego może żądać od dewelopera konsument, który nie nabył u niego lokalu?
a. unieważnienia wszystkich zawartych przez tego dewelopera z konsumentami umów sprzedaży lokali
b. odszkodowania za wprowadzenie go w błąd
c. zaniechania stosowania takiej reklamy i złożenia sprostowania w lokalnej prasie
d. naprawienia szkody wszystkim konsumentom, którzy nabyli lokale
- 31 marca 2010 r. konsument zawarł z firmą kredytową umowę pożyczki i otrzymał kwotę pożyczki przelewem na rachunek bankowy. 10 kwietnia 2010 r. złożył w siedzibie firmy kredytowej oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W oświadczeniu konsument nie wskazał z jakiej przyczyny odstępuje od umowy. Do dnia złożenia ww. oświadczenia konsument nie zapłacił żadnej z rat pożyczki. Oświadczenie konsumenta o odstąpieniu od umowy:
a. jest skuteczne pod warunkiem, że w terminie 14 dni zwróci otrzymaną kwotę pożyczki
b. nie jest skuteczne, ponieważ konsument nie powołał ważnej przyczyny, która uzasadniałaby rozwiązanie umowy
c. nie jest skuteczne, ponieważ wraz ze złożonym oświadczeniem konsument powinien jednocześnie zwrócić otrzymaną kwotę pożyczki
d. nie jest skuteczne, ponieważ konsument przekroczył dziesięciodniowy termin na odstąpienie od umowy
- Konsument otrzymał w banku kredyt w wysokości 3.000 zł, na okres jednego roku, oprocentowany w wysokości 20 proc. w stosunku rocznym. Spłacił już ponad 2.000 zł, a pozostałą do spłaty część kredytu chce spłacić przed terminem określonym w harmonogramie spłat. Skorzystanie z tego uprawnienia:
a. jest dopuszczalne tylko pod warunkiem, że takie uprawnienie przewidziane było w umowie
b. jest możliwe po poinformowaniu firmy pożyczkowej o zamiarze wcześniejszej spłaty najpóźniej w terminie 7 dni przed jej dokonaniem
c. powoduje, że konsument nie musi płacić odsetek przypadających za okres po spłacie tej części kredytu
d. powoduje, że konsument może żądać zmniejszenia zapłaconej bankowi prowizji proporcjonalnie do okresu, o który skrócono czas korzystania z kredytu
Honorowy patronat nad olimpiadą objęli Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
Konkurs jest organizowany przez: Delegaturę UOKiK w Poznaniu, Urząd Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Klub Poznański Federacji Konsumentów, Wielkopolski Inspektorat Inspekcji Handlowej, rzecznika ubezpieczonych, a także miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów.
Dodatkowe informacje o konkursie: Jarosław Krueger, dyrektor Delegatury UOKiK w Poznaniu, ul. Zielona 8, 61-851 Poznań, tel. (61) 852-77-50, e-mail: poznan@uokik.gov.pl
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/