Trwa ładowanie...
ycipk-2i1hgp

UOKiK. Najwyższa kara w historii urzędu. Chodzi o sprawę budowy Nord Stream 2

Prezes UOKiK nałożył 172 mln zł kary na spółkę Engie Energy. Jako powód wskazał brak woli współpracy firmy zaangażowanej w budowę Nord Stream2.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
UOKiK. Najwyższa kara w historii urzędu. Chodzi o sprawę budowy Nord Stream 2
UOKiK. Najwyższa kara w historii urzędu. Chodzi o sprawę budowy Nord Stream 2 (WP.PL)
ycipk-2i1hgp

UOKiK. Najwyższa kara w historii urzędu. Uzasadnienie decyzji przez Urząd i stanowisko prezesa Niechciała

Sama kara formalnie dotyczy nieudzielenia informacji. Przypomnijmy, że w grudniu 2015 rosyjski Gazprom oraz inne spółki, w tym holenderskie, francuszka czy szwajcarska, złożyły w Urzędzie wniosek o zgodę dot. stworzenia spółki finansującej budowę Nord Stream 2 po dnie Bałtyku. Powodem była konieczność zasięgnięcia opinii strony polskiej.

Oglądaj: UOKiK. Biedronka podpadła. Grozi jej 1,5 mld zł kary

ycipk-2i1hgp

Szef UOKiK Marek Niechciał przekazał, że brak woli współpracy ze strony jednego z podmiotów budujących Nord Stream 2, czyli spółkę Engie Energy, "można również uznać za brak szacunku dla naszego państwa". To jeden z powodów tak wysokiej kary – dodał.

Prezes Urzędu dodał jednocześnie, że zgodnie z prawem urząd za brak współpracy mógł nałożyć karę do 50 mln euro. Jednak ze względu na to, że UOKiK nałożył po raz pierwszy tak wysoką karę, obniżył ją do 40 mln euro.

UOKiK. Najwyższa kara w historii urzędu. Zaniedbania ze strony spółki

ycipk-2i1hgp

- Prosiliśmy spółkę o dokumenty i dane dotyczące umów zawartych z Gazpromem. Interesują nas informacje o paliwach gazowych, w szczególności umów przesyłu, dystrybucji, sprzedaży, dostaw czy magazynowania. Dane te są niezbędne w prowadzonym postępowaniu antymonopolowym, w którym sprawdzamy czy Engie Energy oraz 5 innych podmiotów utworzyły wspólnego przedsiębiorcę bez naszej zgody – wyjaśniał Marek Niechciał.

Czytaj też: ZM Henryk Kania do przejęcia. Cedrob złożył wniosek do UOKiK

Sam gazociąg Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2i1hgp

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2i1hgp

ycipk-2i1hgp
ycipk-2i1hgp