Trwa ładowanie...

UOKiK przeszukuje siedzibę Grupy Allegro. Sprawdza, czy sklep Allegro nie był faworyzowany w wyszukaniach

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów właśnie prowadzi przeszukanie w siedzibie Grupy Allegro. Urzędnicy chcą sprawdzić, czy popularny serwis aukcyjny nie faworyzował swojego sklepu kosztem innych sprzedawców. Przedstawiciele firmy potwierdzają przeszukanie. I są spokojni o końcowe wnioski kontrolerów.

UOKiK przeszukuje siedzibę Grupy Allegro. Sprawdza, czy sklep Allegro nie był faworyzowany w wyszukaniachŹródło: PAP
d3vqp94
d3vqp94

Wszystko zaczęło się od skarg niezadowolonych sprzedawców.

"Do urzędu wpływały liczne skargi, w których przedsiębiorcy zwracali uwagę na wprowadzone przez spółkę zmiany w sposobie funkcjonowania platformy allegro.pl" - czytamy w komunikacie. Zdaniem niezadowolonych sprzedawców, produkty sprzedawane przez oficjalny sklep Allegro miały być w wynikach wyszukiwania wyżej. To właśnie je serwis miał określać mianem najtrafniejszych.

Przeszukanie prowadzone jest w ramach postępowania wyjaśniającego, które UOKiK wszczął 21 czerwca - informuje Urząd w specjalnym komunikacie.

- Chcemy wstępnie ustalić, czy w związku z działaniami Grupy Allegro mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert - mówi prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie Urzędu.

d3vqp94

- Faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną, to sprawy którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Niedawno Komisja Europejska nałożyła na Google karę finansową w wysokości 2,4 mld euro. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie, prowadzimy dopiero postępowanie wyjaśniające, czyli w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy - dodaje prezes UOKiK.

Urząd przypomina, że Urzędnicy mogą dokonywać przeszukań w siedzibie przedsiębiorcy. W ten sposób mogą szukać dowodów w postępowaniu. Zanim jednak UOKiK wejdzie do przedsiębiorcy, musi uzyskać zgodę sądu.

"Podczas przeszukania przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić kontrolujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Prowadzone jest zwykle w asyście policji. W tym roku urząd dwukrotnie skorzystał z tej możliwości zebrania materiałów" - przypomina Urząd.

Przedstawiciele Grupy Allegro potwierdzają działania UOKiK. Deklarują też wolę współpracy.

d3vqp94

- Potwierdzam, że obecnie toczy się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKIK, którego częścią jest przeszukanie w siedzibie firmy. Nie jest to pierwsze tego typu postępowanie i podobnie jak w poprzednich przypadkach, w pełni współpracujemy z reprezentantami UOKIK udostępniając im informacje i dokumenty pomocne w przeprowadzeniu postępowania - tłumaczy Wirtualnej Polsce Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej Allegro.

- Od niemal 18 lat w pełni respektujemy zasady konkurencji i prawa konsumentów. Prowadzimy działalność w oparciu o przepisy prawa i jesteśmy przekonani, że wynik postępowania będzie dla nas korzystny - dodaje.

d3vqp94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vqp94