Trwa ładowanie...

UOKiK sprawdził żarówki. Ważne ostrzeżenie

300 rodzajów żarówek i opraw oświetleniowych skontrolowała Inspekcja Handlowa. Zakwestionowała 35 proc. produktów. Kontrolerzy mieli zastrzeżenia m.in do nieprawidłowego oznakowania i zabezpieczeń - poinformował w piątek UOKiK.

UOKiK sprawdził żarówki. Ważne ostrzeżenieŹródło: iStock.com
d1qsacb

W II kwartale 2018 roku kontrolerzy Inspekcji Handlowej skontrolowali 92 sklepy, supermarkety i hurtownie. Zbadali aż 300 rodzajów produktów - 258 opraw oświetleniowych (kloszy) i 42 źródła światła (różne żarówki).

UOKiK poinformował, że inspektorzy zakwestionowali 35,3 proc. wyrobów. W 88,6 proc. z tej liczby stwierdzili nieprawidłowe oznakowanie, np. niepełne informacje, które są podstawą bezpiecznego użytkowania, brak nazwy producenta lub importera, brak lub nieprawidłowe oznakowanie CE, (deklaracja producenta, że wyrób spełnia wymagania dyrektyw) czy deklaracji zgodności.

W 25 przypadkach kontrolerzy mieli zastrzeżenia do wykonania produktów. Dotyczyły m.in. nieodpowiedniej izolacji, niewłaściwej ochrony przed wnikaniem pyłów i wilgoci, ostrych krawędzi, które stykają się z przewodami lub braku zabezpieczeń przed bezpośrednim kontaktem użytkownika z elektrycznością.
W wyniku badań laboratoryjnych inspektorzy zakwestionowali cztery oprawy oświetleniowe. Część nie zapewniała deklarowanego stopnia ochrony. Niewłaściwa ochrona to zagrożenie zwarciem lub porażeniem prądem. W pozostałych przypadkach producent zastosował niewłaściwy typ przewodów dla opraw zewnętrznych - poinformował UOKiK.

d1qsacb

W przedsiębiorców dobrowolnie usunęło nieprawidłowości. Wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali dwie decyzje czasowo zakazujące udostępniania wyrobu. Prezes UOKiK wszczął 11 postępowań w sprawie wprowadzenia do obrotu wyrobów niezgodnych z wymaganiami, w kilku przypadkach trwają postępowania wyjaśniające.

UOKiK przypomniał konsumentom, o czym warto pamiętać przy zakupie żarówek i oprawek oświetleniowych. "Sprawdź na oprawie oświetleniowej, jaki rodzaj żarówki do niej pasuje i jaką powinna mieć maksymalną moc. Przeczytaj informacje o barwie światła podane na opakowaniu. Ciepłe światło jest wskazane w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, zimne sprzyja koncentracji i powinno być stosowane np. w pomieszczeniach biurowych" - radzi UOKiK.

"Sprawdź, czy oprawa lub żarówka jest oznakowana znakiem CE - producent deklaruje w ten sposób, że jest bezpieczna. (...) Oprawy wewnętrzne nie mogą być montowane na zewnątrz - kupuj je zgodnie z przewidywanym przeznaczeniem. Sprawdź przed zakupem, czy produkt nie jest uszkodzony, czy przewody i przełączniki są dobrze dopasowane i czy oprawa jest stabilna. Jeśli masz wątpliwości dotyczące zakupów, skontaktuj się z Inspekcją Handlową" - zaleca UOKiK.

Unia Europejska od 2009 stopniowo wycofuje z produkcji tradycyjne żarówki. Zastąpienie ich halogenowymi, a następnie oświetleniem LED ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do środowiska i ograniczyć wydatki na oświetlenie. Żarówki LED są droższe, ale powinny świecić nawet kilka lat. 1 września 2009 roku UE wycofała z produkcji tradycyjne żarówki o mocy 100 wat, rok później o mocy 75 wat, w roku 2011 - 60 wat, a w 2012 - 40 i 25 wat. Można było jednak nadal wyprzedawać zapasy.

d1qsacb

1 września 2018 Unia Europejska wprowadziła zakaz produkcji żarówek halogenowych. Unijne regulacje dopuszczają ich sprzedaż do wyczerpania zapasów magazynowych. Tradycyjne żarówki można jednak nadal kupić jako żarówki "specjalnego przeznaczenia", "wstrząsoodporne" lub "przemysłowe".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wiedzą o tobie wszystko. Jak sklepy śledzą smartfony klientów?

d1qsacb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qsacb