Trwa ładowanie...

UOKiK wyjaśni, czy wydawcy podręczników złamali przepisy

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające czy praktyki cenowe wydawnictw sprzedających podręczniki dla klas I-III szkoły podstawowej nie naruszyły przepisów antymonopolowych. Komunikat w tej sprawie Urząd przesłał w czwartek.

UOKiK wyjaśni, czy wydawcy podręczników złamali przepisyŹródło: PAP
d20bhu0
d20bhu0

"Najnowsze postępowanie wyjaśniające zostało wszczęte przez Prezesa Urzędu w sprawie ustalenia, czy w związku z działalnością przedsiębiorców w zakresie sprzedaży podręczników, ćwiczeń i innych produktów do edukacji wczesnoszkolnej nastąpiło naruszenie przepisów antymonopolowych" - czytamy w komunikacie.

To kolejny etap działań Urzędu w tej sprawie. 14 lipca br. UOKiK rozpoczął badanie rynku podręczników, podczas którego przeanalizował praktyki cenowe wydawnictw sprzedających podręczniki dla najmłodszych klas szkoły podstawowej. Miało to związek z wprowadzaniem przez rząd bezpłatnych podręczników. Od 1 września mają z nich korzystać wszyscy uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych.

"Zgodnie z przepisami każdy przedsiębiorca ma prawo swobodnie kształtować ceny produktów oferowanych na rynku. Jednak zabronione są zarówno zmowy cenowe, jak i narzucanie cen nieuczciwych, w tym nadmiernie wygórowanych przez jednego lub kilku przedsiębiorców mających pozycję dominującą na rynku. Wszczęte postępowanie ma służyć zweryfikowaniu podejrzeń, że wydawcy podręczników do edukacji wczesnoszkolnej mogli naruszyć zakaz praktyk ograniczających konkurencję" - głosi komunikat.

Jak podkreśla Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowanie wyjaśniające prowadzone jest zawsze w sprawie, a nie przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy. Zaznacza także, że jeżeli w trakcie postępowania wyjaśniającego prezes Urzędu stwierdzi nieprawidłowości, może wszcząć postępowanie antymonopolowe.

d20bhu0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20bhu0