Trwa ładowanie...

Upadłość konsumencka - Dla kogo? Na czym polega? Jak ją przeprowadzić?

Straciłeś pracę nie ze swojej winy? Utraciłeś dochody z powodu ciężkiej choroby? A może dotknęło Cię inne nieprzewidziane zdarzenie losowe i teraz nie jesteś w stanie spłacać swoich długów? W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej .

Upadłość konsumencka - Dla kogo? Na czym polega? Jak ją przeprowadzić?Źródło: Jupiterimages
d1fjv4b
d1fjv4b

Straciłeś pracę nie ze swojej winy? Utraciłeś dochody z powodu ciężkiej choroby? A może dotknęło cię inne nieprzewidziane zdarzenie losowe i teraz nie jesteś w stanie spłacać swoich długów? W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej .

Regulują one postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nikomu oczywiście nie życzymy popadnięcia w kłopoty finansowe, ale jeżeli taka sytuacja zaistnieje, ten artykuł może okazać się pomocny.

Przeprowadzenie takiego postępowania upadłościowego służy przede wszystkim oddłużeniu konsumenta. Daje ono możliwość umorzenia części długów, co w praktyce oznacza że dłużnik np. nie będzie musiał spłacać wszystkich pożyczek. Jego celem jest także zaspokojenie (choćby częściowe) wierzycieli. Postępowanie upadłościowe nie jest jednak przeznaczone dla wszystkich ? mogą z niego skorzystać tylko te osoby, których niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności (np. z powodu likwidacji zakładu pracy dłużnika). Nie będzie mogła z niego skorzystać osoba, która będąc już niewypłacalną zaciągnęła kolejne zobowiązania. Sąd nie uwzględni również wniosku, gdy do rozwiązania stosunku pracy dojdzie z przyczyn leżących po stronie pracownika lub za jego zgodą (np. pracownik zostanie zwolniony dyscyplinarnie). Należy także pamiętać, że takie postępowanie można przeprowadzić tylko raz na 10 lat.

W celu przeprowadzenia takiego postępowania niewypłacalny konsument winien złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w sądzie rejonowym właściwym dla swego miejsca zamieszkania. Opłata sądowa od takiego wniosku wynosi 200 zł. Istnieje też możliwość ubiegania o zwolnienie od kosztów sądowych takiego postępowania. Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć tylko dłużnik...

d1fjv4b

Następnie Sąd bada wniosek i w przypadku uznania, że zachodzą ku temu przesłanki, wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości danego dłużnika. Konsekwencją ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest likwidacja majątku dłużnika. Będzie on spieniężony tak, by z uzyskanej sumy zaspokoić w jak największym stopniu wierzycieli. Główne zadania w tym zakresie należą do syndyka. Za zgodą sędziego-komisarza likwidację majątku może przeprowadzić też sam dłużnik, ale pod nadzorem syndyka.

Sprzedaży podlega także wchodzący w skład majątku upadłego lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje dłużnik. Wówczas z sumy uzyskanej z takiej sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę przeznaczoną na wynajem mieszkania za okres dwunastu miesięcy. Taką kwotę określi sędzia-komisarz, biorąc pod uwagę potrzeby mieszkaniowe upadłego, w tym liczbę osób pozostających z upadłym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Po sporządzeniu ostatecznego planu podziału, ale nie wcześniej niż po opuszczeniu przez upadłego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wskazanego powyżej, sąd wyda postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli upadłego. W postanowieniu tym zostanie określone, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż 5 lat, upadły jest zobowiązany spłacać niezaspokojone należności oraz jaka część zobowiązań upadłego zostanie umorzona w przypadku prawidłowego wykonania planu spłaty wierzycieli. W czasie wykonywania planu spłaty dłużnik ma obowiązek składać coroczne sprawozdania, nie może także podjąć czynności przekraczających zwykły zarząd, będzie jednak mógł zaciągać zobowiązania niezbędne dla utrzymania swojego i osób, w stosunku do których ciąży na nim obowiązek dostarczania środków utrzymania (z wyjątkiem zakupów na raty lub zakupów z odroczoną płatnością).

Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty, sąd wydaje postanowienie o umorzeniu niezaspokojonych zobowiązań upadłego objętych planem spłaty oraz o zakończeniu postępowania upadłościowego. Oznacza to, że upadły "uwolni się" od reszty długów. Odtąd nie będą już one na nim ciążyć.

d1fjv4b

W przeciwnym razie, w przypadku niewykonania przez upadłego obowiązków ustalonych w planie spłaty, na wniosek wierzyciela, sąd uchyli plan spłaty i umorzy postępowanie upadłościowe. Na dłużniku ciążyć będą wówczas wszystkie zobowiązania, uniemożliwi mu to ponowne ubieganie się o oddłużenie przez okres 10 lat. Nastąpić to może także wtedy, gdy dłużnik w sprawozdaniu z wykonania planu zatai swoje przychody lub w okresie wykonywania planu dokona czynności przekraczanych granice zwykłego zarządu, bądź gdy okaże się, że ukrywał on majątek, a także gdy czynność prawna upadłego zostanie uznana prawomocnie za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli.

Podsumowując, ogłoszenie upadłości konsumenckiej może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które przez niefortunność losu i nie ze swojej winy popadły w kłopoty finansowe i nie mają możliwości spłaty długów. Pozwala wybrnąć z długów bez zaciągania kolejnych zobowiązań.

d1fjv4b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fjv4b