Upał we Francji. Jest problem z elektrowniami atomowymi
Jak poinformowały francuskie media, premier Francji Elisabeth Borne powołała w czwartek międzyresortową jednostkę kryzysową. Ma ona zająć się łagodzeniem skutków nadchodzącej fali upałów w części kraju, ponieważ z powodu wysokich temperatur niektóre elektrownie jądrowe mogą ograniczyć produkcję energii.
Europa mierzy się z falą upałów. We Francji w czwartek rano w siedmiu departamentach na wschodzie i południowym wschodzie kraju obowiązywał pomarańczowy alert przed falą upałów. Francuskie media przekazały, że premier Elisabeth Borne w związku z tym powołała specjalną jednostkę kryzysową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rząd założył, że elektrownia atomowa powstanie do 2033 roku. "Musimy chodzić po ziemi"
Wysokie temperatury utrudnią pracę elektrowni atomowych
Jednostce będzie przewodniczył szef gabinetu premiera Jean-Denis Combrexelle. Znajdą się w niej m.in. przedstawiciele resortów spraw wewnętrznych, zdrowia, rolnictwa i transportu, a także poszczególnych departamentów.
Podczas produkcji energii w elektrowniach atomowych w reaktorach dochodzi do ograniczania i kontrolowania procesu rozszczepienia atomowego. Wewnątrz reaktora, w jego rdzeniu, znajduje się izotop w postaci najczęściej prętów paliwowych, a same pręty zanurzone są w wodzie. Działa ona jako element chłodzący i moderator.
Krajowy operator elektrowni jądrowych EDF poinformował, że z powodu upałów i wzrostu temperatury wody potrzebnej do chłodzenia reaktorów elektrowni może dojść do zmniejszenia produkcji w dwóch siłowniach — Bugey od 19 sierpnia i Tricastin od 20 sierpnia.
- Ten nagły wzrost temperatur jest spowodowany kopułą ciepła, która osiądzie nad Francją – wyjaśnia Cyril Bonnefoy z francuskiego kanału pogodowego La Chaine Meteo. Jest to zjawisko, kiedy ciepła masa powietrza zostaje uwięziona, powodując utrzymywanie się wysokich temperatur. Natomiast, jak podaje dziennik "Le Monde" - w ciągu najbliższych kilku dni Francja może doświadczyć najgorętszego okresu tego lata.