Trwa ładowanie...

Urzędnicy wpisują PIT-y, klienci stoją w kolejce

Kolejki w urzędach skarbowych już w marcu? Fiskus twierdzi, że to pojedyncze przypadki. I przypomina, że składając PIT przez internet zrobimy to sprawniej i szybciej dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku.

Share
Urzędnicy wpisują PIT-y, klienci stoją w kolejceŹródło: Fotolia, fot: whitelook
d2j4ds0

Kolejki w urzędach skarbowych już w marcu? Fiskus twierdzi, że to pojedyncze przypadki. I przypomina, że składając PIT przez internet zrobimy to sprawniej, a poza tym szybciej dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku.

- Odstałem blisko godzinę w urzędzie skarbowym oddając PIT. I to już w połowie marca. Znajomi też mi mówili, że musieli czekać. Wszystko przez to, że urzędnicy zamiast przyjąć PIT i dać pieczątkę wpisują wszystko do systemu. To podobno jakaś nowa praktyka - napisał do nas Sławek (chcesz zgłosić temat? Pisz tutaj!)

Jak dodaje, jego stanie w urzędzie skarbowym byłoby jeszcze dłuższe, gdyby w pewnym momencie system się...nie zepsuł.
- Jedna z urzędniczek stwierdziła, że trzeba w takim wypadku czekać. Druga po prostu zaczęła przyjmować PIT-y na pieczątkę i na wszelki wypadek prosiła o wpisanie numeru telefonu kontaktowego - dodaje.

d2j4ds0

Podobnych sygnałów dostaliśmy więcej. Spytaliśmy izby skarbowe, czy rzeczywiście od tego roku urzędnicy zaczęli nie tylko PIT-y przyjmować, ale także je automatycznie księgować do systemu. Jak twierdzą zmian żadnych nie było, bo robią tak wyrywkowo zawsze.

- Nie ma żadnych nowych ustaleń. To poszczególne urzędy skarbowe decydują, w jaki sposób chcą przyjmować zeznania. Ani ministerstwo finansów, ani moja izba skarbowa nie dawały nowych wytycznych - tłumaczy Konrad Zawada z Izby Skarbowej w Krakowie.

Co innego mówi Mirosław Kucharczyk z warszawskiej Izby Skarbowej. Jak tłumaczy, w marcu gdy tradycyjnie jest mniejszy ruch, aby usprawnić pracę urzędników mają oni przyjmować PIT-y i od razu przepisywać przy podatniku do systemu POLTAX.

- Nie jest to jednak przymusowe. Naczelnicy poszczególnych urzędów skarbowych mają tak organizować pracę, aby kolejek nie było. Gdy się pojawiają, urzędnicy powinni przestać wpisywać dane do systemu i tylko przyjmować PIT-y ze stemplem - tłumaczy.

d2j4ds0

Jak dodaje, dotąd nie dostawali żadnych sygnałów od podatników, którzy skarżyliby się na kolejki. Zresztą, choć wpisywanie do systemu POLTAX jest dłuższe, to często osoby składające zeznanie proszą o taką metodę przyjęcia PIT-a.

- Dzięki temu mają pewność, że nie popełnili żadnego błędu i wszystko dobrze policzyli. To szczególnie ważne dla osób, które nie mają komputera w domu. Pozostałych zachęcam do samodzielnego rozliczania się w sposób elektroniczny - mówi Mirosław Kucharczyk.

Z roku na rok z systemu e-deklaracje korzysta coraz więcej osób. PIT-ów za 2012 roku złożyliśmy w ten sposób ponad 3,55 mln. Według danych, jakie uzyskała WP.PL od ministerstwa finansów, wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny rekord. Dotąd e-deklaracje rozliczono bowiem już 2,82 mln. A przed nami przecież jeszcze cały kwiecień.

- Jest to zdecydowanie więcej niż w ubiegłym roku. W analogicznym okresie w 2013 roku zostało złożonych 1,94 mln formularzy PIT - mówi Wiesława Dróżdż, rzeczniczka prasowa ministerstwa finansów.

Jednocześnie przypomina, że e-deklaracje to nie tylko metoda szybsza, pewniejsza i bez kolejek. Dzięki niej mamy też szansę na szybszy przelew ze zwrotem podatkowej nadpłaty.

- Ustawowy termin to trzy miesiące. Jednak deklaracje składane drogą elektroniczną, jako mniej pracochłonne w obsłudze, szybciej trafiają do obsługi rachunkowej - tłumaczy.

d2j4ds0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j4ds0
d2j4ds0