Trwa ładowanie...

USA "zaniepokojone" pozbawieniem noblisty stanowiska

USA są zaniepokojone działaniami, które mają na celu pozbawić stanowiska dyrektora Muhammada Yunusa - laureata Pokojowej Nagrody Nobla oraz twórcy banku Grameen udzielającego mikropożyczek - oświadczył we wtorek rzecznik departamentu stanu P.J. Crowley.

USA "zaniepokojone" pozbawieniem noblisty stanowiskaŹródło: AP, fot: Remy de la Mauviniere
d19dwp3

- Jesteśmy zaniepokojeni listem, który Bank Bangladeszu wysłał do banku Grameen w związku ze statusem Yunusa jako dyrektora zarządzającego - oświadczył Crowley na konferencji prasowej. - Będziemy uważnie śledzić rozwój wypadków - dodał.

Rzecznik resortu zapowiedział też, że sekretarz stanu Hillary Clinton odbędzie we wtorek (czasu miejscowego) rozmowę telefoniczną z Yunusem.

Na ten tydzień planowana była wizyta noblisty w Waszyngtonie, jednak musiał on ją odwołać ze względu na sądową batalię, w której broni się przed decyzją bangladeskiego sądu o dymisji.

d19dwp3

70-letni noblista został zwolniony ze stanowiska dyrektora Grameen Banku w zeszłym tygodniu decyzją banku centralnego podjętą w imieniu rządu i uzasadnianą przekroczeniem przez Yunusa wieku emerytalnego, wynoszącego w Bangladeszu 60 lat. We wtorek Sąd najwyższy podtrzymał tę decyzję. Yunus zapowiedział apelację.

Yunus od 2000 roku był dyrektorem założonego przez siebie Grameen Banku, wychwalanego za granicą przez polityków i finansistów. W zeszłym roku norweski film dokumentalny oskarżył bank o oszustwa podatkowe. Yunus zaprzecza, by miały one miejsce.

d19dwp3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19dwp3