Trwa ładowanie...
dtyx366

Ustawa antylichwiarska. Lichwa kwitnie, ludzie tracą mieszkania

Choć lichwa jest w Polsce zakazana, bardzo rzadko zdarza się, by interesowała się nią prokuratura i sąd. Nowa ustawa resortu Zbigniewa Ziobry ma sprawić, że odebranie mieszkania za niespłaconą pożyczkę będzie mocno utrudnione.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Po zmianie przepisów za lichwę będzie można trafić za kratki nawet na 5 lat.
Po zmianie przepisów za lichwę będzie można trafić za kratki nawet na 5 lat. (East News, Fot: Włodzimierz Wasyluk)
dtyx366

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", w 2016 r. wszczęto tylko 32 postępowania z art. 304 Kodeksu karnego. Rok wcześniej niewiele więcej, bo 40.

Przepis ten zakazuje wyzyskiwania przymusowego położenia innej osoby fizycznej i zawierania z nią niekorzystną umowę - np. pożyczki, której spłata kosztuje jej wielokrotność.

Na rynku działa wiele firm pożyczkowych a nawet pospolitych przestępców, którzy oferują "pozabankowe" pożyczki dla zdesperowanych.

dtyx366

Haczykiem jest to, że najczęściej zastawem pod pożyczkę jest mieszkanie. Koszty pożyczki są tak wysokie, że jej spłata jest niemal niemożliwa i ofiara łatwo traci nieruchomość.

W jaki sposób lichwiarze wmykają się wymiarowi sprawiedliwości? Umowy podpisują u zaprzyjaźnionych notariuszy, dzięki którym zyskują wiarygodność nie tylko w oczach klientów, ale także dla prokuratury czy sądu.

Nowa ustawa antylichwiarska, którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, ma bardzo utrudnić działalność lichwiarzy.

dtyx366

Opłaty dodatkowe nie będą mogły przekroczyć 45 proc. kwoty pożyczki, a odsetki maksymalnie 10 proc.

Zakazane będzie też przewłaszczenie nieruchomości pod zabezpieczenie pożyczki, a zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości nie będzie mogło być wyższe niż 145 proc. kwoty pożyczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

dtyx366

Podziel się opinią

Share
dtyx366
dtyx366