Ustawa antyterrorystyczna do dalszych prac w komisji
20.05.2016 14:10, aktual.: 20.05.2016 14:26
Sejm skierował w piątek projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych do komisji administracji i spraw wewnętrznych. Wcześniej posłowie nie zgodzili się na odrzucenie go w pierwszym czytaniu, o co wnioskowały PO i Nowoczesna.
Za odrzuceniem projektu głosowało 166 posłów, przeciw było 254, wstrzymało się 9.
Sejm zdecydował nie kierować projektu do komisji cyfryzacji - za skierowaniem opowiedziało się jedynie 75 posłów, 354 było przeciw a dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Opinie na temat projektu dla komisji spraw wewnętrznych wydadzą też komisje obrony narodowej i ds. służb specjalnych - zdecydował Sejm.
Podstawowym celem regulacji ma być podniesienie efektywności działania polskiego systemu antyterrorystycznego, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa obywateli. Projektowana ustawa ma doprowadzić do lepszej koordynacji działań służb i doprecyzować zasady współpracy między nimi. Ma też zapewnić możliwość skutecznych działań w przypadku podejrzenia wystąpienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz odpowiedniego reagowania w sytuacji jego popełnienia. Wprowadzone nowe procedury oraz obowiązki informacyjne i rejestracyjne mają przyspieszyć proces decyzyjny, jeśli doszłoby do zamachu terrorystycznego w Polsce.
Zgodnie z projektem szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie odpowiedzialny za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym i głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej.
Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do zdarzeń o charakterze terrorystycznym, reagowanie w przypadku wystąpienia takich zdarzeń oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.