Trwa ładowanie...

Ustawa antyterrorystyczna z podpisem prezydenta. Co to oznacza dla użytkowników kart pre-paid?

Planujesz kupić kartę do telefonu? Na mocy ustawy antyterrorystycznej zrobisz to wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego.

Share
Ustawa antyterrorystyczna z podpisem prezydenta. Co to oznacza dla użytkowników kart pre-paid?Źródło: PAP, fot: Marek Zakrzewski
d1klv1q

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antyterrorystyczną. Zgodnie z zapowiedziami rządu, ma ona podnieść efektywność działania polskiego systemu i zwiększyć bezpieczeństwo obywateli. Aktualni użytkownicy telefonów na kartę muszą z tego powodu zarejestrować aktywne numery pre-paid, a planujący zakup - okażą dokument tożsamości u sprzedawcy.

- Rejestracja pre-paidów oznacza dla ich sprzedawców szereg obowiązków związanych z koniecznością ochrony danych osobowych. Dane będą najprawdopodobniej przetwarzane w zbiorach danych - będzie więc konieczność powołania Administratora Bezpieczeństwa Informacji lub rejestracji zbioru u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Pracownicy każdego kiosku czy stacji benzynowej będą musieli przejść odpowiednie szkolenia, a także uzyskać upoważnienia do przetwarzania danych osobowych. Będą także zobowiązani do sprawnego udostępniania informacji na temat nabywców kart do odpowiednich służb - w rozmowie z PAP mówił Wojciech Klicki, prawnik fundacji Panoptykon.

Jak zarejestrować kartę pre-paid?

Rejestrację dotychczas używanych numerów można dokonać w punkcie sprzedaży i u operatora. Użytkownicy mają na to czas do 1 lutego 2017 roku. Jeśli tego nie zrobią, usługi zostaną po tej dacie wyłączone

d1klv1q

We wniosku należy podać imię i nazwisko (lub nazwę firmy)
oraz PESEL (REGON lub NIP). Ustawa wprowadza także możliwość rejestracji przez internet. W tym przypadku tożsamość należy jednak potwierdzić poprzez system bankowy lub podpis cyfrowy.

Nowe startery od momentu wejścia ustawy w życie będą rejestrowane automatycznie w punktach sprzedaży, czyli w salonach, kioskach czy na stacjach benzynowych. W tym celu klient będzie zobowiązany do okazania sprzedawcy dokumentu potwierdzającego tożsamość. W przypadku obcokrajowca konieczny będzie paszport lub karta pobytu.

Ustawa wchodzi w życie trzydzieści dni po podpisaniu przez prezydenta. Oznacza to, że już za miesiąc żadna karta pre-paid nie zostanie sprzedana bez uprzedniej rejestracji. Przepisy nie przewidują żadnych opłat za wprowadzenie numeru do ewidencji.

Co z niepełnoletnimi użytkownikami?

Osoby, które ukończyły 13 lat lub więcej, mogą samodzielnie kupić kartę do telefonu lub dokonać rejestracji dotychczasowego numeru. Wystarczy, że okażą dowód osobisty albo paszport. Młodsi użytkownicy mogą skorzystać z oferty pre-paid, pod warunkiem że pojawią się w obecności opiekuna prawnego, który wylegitymuje się odpowiednim dokumentem i podpisze wniosek o nadanie numeru.

d1klv1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1klv1q
d1klv1q