Trwa ładowanie...

Ustawa refundacyjna może doprowadzić do bankructwa aptek

Naczelna Izba Aptekarska protestuje przeciwko projektowi nowej ustawy refundacyjnej, gdyż zdaniem farmaceutów proponowane zmiany doprowadzą do wzrostu cen leków, a aptekom przyniosą duże straty i mogą doprowadzić do bankructwa wielu z nich.

Share
Ustawa refundacyjna może doprowadzić do bankructwa aptek
Źródło: Jupiterimages
d453m2q

Naczelna Izba Aptekarska protestuje przeciwko projektowi nowej ustawy refundacyjnej, gdyż zdaniem farmaceutów proponowane zmiany doprowadzą do wzrostu cen leków, a aptekom przyniosą duże straty i mogą doprowadzić do bankructwa wielu z nich - pisze "Dzienni Polski".

Projekt ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych miał m.in. zlikwidować sprzedaż "leków za grosz" i promocji preparatów refundowanych. Rozwiązaniem miały być stałe ceny we wszystkich aptekach na leki dofinansowane przez NFZ.

Tymczasem z analiz wykonanych przez firmy badawcze IMS Health oraz PharmaExpert wynika, że wprowadzenie sztywnych marż spowoduje, iż ceny wzrosną od 5 do 7%. To z kolei spowoduje wzrost współpłacenia przez pacjenta o nawet 16%.

Po wprowadzeniu nowego prawa - w opinii INFARMY - pacjenci zapłacą więcej za leki stosowane w padaczce lekkopornej, astmie oskrzelowej, cukrzycy, łagodnym rozroście prostaty, chorobie Parkinsona i Altzheimera.

d453m2q

Podziel się opinią

Share
d453m2q
d453m2q