Trwa ładowanie...

Uwaga! Nowe prawo już obowiązuje. Nie zarejestrujesz się, zapłacisz 5 tys. zł

Surowa kara grozi przedsiębiorcy, który nie zarejestrują umowy o dzieło w ZUS. Za nie spełnienie nowego obowiązku czeka wysoka kara. Niestety wielu przedsiębiorców nadal tego nie zrobiło.

Umowy o dzieło musi trafić do ZUSUmowy o dzieło musi trafić do ZUSŹródło: Anatol Chomicz / Forum, fot: RM, Anatol Chomicz / Forum
d3ktzrj
d3ktzrj

ZUS a umowa o dzieło. Kogo nie dotyczy obowiązek?

Za niezarejestrowanie umowy o dzieło w ZUS grozi grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych. Rejestr śmieciówek działa od początku 2021 roku.

Taki obowiązek został wprowadzony przy okazji głosowania nad przepisami dotyczącymi tarczy antykryzysowej. Rejestr zawiera umowy o dzieło zawarte z osobami, z którymi przedsiębiorca nie podpisał umowy o pracę.

W efekcie ZUS ma informacje o wszystkich osobach pracujących na podstawie śmieciówki, wraz z informacjami kontaktowymi do nich. Jak informuje money.pl, do siódmego stycznia w rejestrze znalazło się jedynie ponad 550 umów.

Od stycznia ZUS będzie rejestrował umowy o dzieło. Gwiazdowski: cel fiskalny

Umowa o dzieło w ZUS. Kary

Poza grzywną grozi między innymi wymierzenie dodatkowej opłaty za opłacanie zaniżonych składek, postępowanie egzekucyjne za zaległości oraz odsetki za zwłokę, a nawet zabezpieczenie majątku.

d3ktzrj

Do rejestru należy zgłosić umowy zawierane od 1 stycznia 2021 r. Masz na to 7 dni od dnia zawarcia umowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ktzrj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ktzrj