Uważaj, gdy kupujesz bilet. Automaty wydają fałszywe monety

Do kasjerek SKM w Trójmieście zaczęli zgłaszać się podróżni, którzy dostali fałszywe monety w biletomatach. Do 10 października PKP SKM Trójmiasto odnotowało 174 przypadki prób płacenia tak spreparowanymi monetami. - Tymczasowo zablokowaliśmy możliwość płacenia w biletomatach monetami pięciozłotowymi - mówi Tomasz Złotoś, rzecznik przewoźnika.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawą fałszywych monet zajmuje się policja
Sprawą fałszywych monet zajmuje się policja (East News, Fot: East News)
WP

W Trójmieście powszechnym procederem stało się oszukiwanie biletomatów SKM. To uderzyło nie tylko w przewoźnika, ale przede wszystkim w osoby, które płaciły i otrzymywały resztę - w monetach wycofanych z obiegu w 1995 r.

- Na początku września do kasjerek SKM zaczęli zgłaszać się podróżni, którzy kupowali bilety w biletomatach. Gdy płacili monetami pięciozłotowymi, zamiast reszty w bilonie, z urządzeń wypadały stare monety sprzed denominacji - powiedział rzecznik SKM.
Uwaga na podrabiane monety euro

WP

Do monet były przyklejone paski folii, które miały je dociążyć, by waga była identyczna z obecnie używanymi pięciozłotówkami - czytamy na portalu rynek-kolejowy.pl.

- W związku z tym komendant Służby Ochrony Kolei SKM w Trójmieście złoży zawiadomienie o popełnionym przestępstwie. By uniemożliwić ten proceder, tymczasowo zablokowaliśmy możliwość płacenia w biletomatach monetami pięciozłotowymi. Trwa kalibracja czytników biletomatów. Ma ona wyeliminować możliwość płacenia innymi monetami niż te, które są w oficjalnym obiegu - tłumaczy Złotoś.

WP

- Kalibracja i testy potrwają kilka dni. Po ich zakończeniu i upewnieniu się, że biletomaty już nie przyjmują "fałszywek", SKM przywróci możliwość płacenia pięciozłotówkami - informuje rynek-kolejowy.pl

Polub WP Finanse
WP
WP