Visa: wydatki konsumpcyjne w UE w II kw. 2011 r. wzrosły o 2,5 proc.
Wydatki konsumpcyjne w UE w II kw. 2011 r. wzrosły o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2010 r. Dwucyfrowe wzrosty zanotowały kraje bałtyckie, w Polsce wydatki były wyższe o 7 proc. - wynika z barometru wydatków konsumpcyjnych Visa Europe.
W komunikacie opublikowanym we wtorek poinformowano, że w drugim kwartale utrzymane zostało 2,5-proc. tempo wzrostu odnotowane w pierwszym kwartale. "Łączny wynik za pierwsze półrocze 2011 r. to najwyższy wzrost w okresie ostatnich pięciu lat, - choć przewidywania na drugą połowę roku są mniej optymistyczne, ze względu na niedawne wydarzenia w Unii Europejskiej" - napisano.
Zgodnie z "barometrem" wydatki konsumpcyjne wzrastały przez siedem kwartałów z rzędu, przy czym najwyższym tempem w II kw. może pochwalić się rejon Europy Środkowej i Wschodniej. Łotwa zanotowała 12,6 proc. wzrost, Estonia 10,2 proc. Za nią są Czechy (8,9 proc.), Polska (7 proc.), Słowacja (6,6 proc.) i Litwa (6,5 proc.).
"Wśród największych gospodarek UE, skromniejsze wyniki osiągnięto we Francji (2,6 proc.) i w Niemczech (3,4 proc.), podczas gdy Hiszpania zaskoczyła obserwatorów wzrostem o 4,3 proc. Wydatki konsumpcyjne spadły natomiast w przeżywających kłopoty +peryferyjnych+ krajach UE, m.in. w Portugalii i Irlandii" - napisano.
W komunikacie wskazano, że w zaciskającej pasa Grecji, po całym roku znaczących spadków, poziom wydatków konsumpcyjnych w II kw. br. utrzymał się na zasadniczo niezmienionym poziomie.
"W kończącym się w czerwcu kwartale, mogliśmy zaobserwować stały wzrost na większości rynków. Te wyniki wydają się stać w sprzeczności z wydarzeniami ostatnich tygodni, takimi jak spadki na giełdach światowych czy kryzysowe rozmowy przywódców europejskich nt. zadłużenia publicznego. Trudno jest obecnie przewidzieć, w jakim stopniu niedawne wydarzenia nadszarpną w przyszłości to optymistyczne nastawienie konsumentów" - komentuje cytowany w komunikacie dyrektor ds. finansowych Visa Europe Philip Symes.
Barometr powstał w oparciu o dane o wydatkach dokonanych za pomocą wszystkich rodzajów kart Visa wydawanych w Europie: kredytowych, debetowych i przedpłaconych. Wzięto m.in. pod uwagę, że kartami Visa jest opłacane jedno euro z każdych ośmiu wydawanych w Europie.