Trwa ładowanie...

W amerykańskiej loterii Powerball padła potężna wygrana

Pula Powerball w Stanach Zjednoczonych rozbita. Szczęśliwiec, który wytypował zwycięskie liczby dostanie 447,8 miliona dolarów.

W amerykańskiej loterii Powerball padła potężna wygranaŹródło: PAP/EPA, fot: ERIK S. LESSER
d1ewy9y
d1ewy9y

Zwycięski kupon został sprzedany w sklepie w Menifee, na południowy wschód od Los Angeles. Matthew Alberre, kierownik rodzinnego sklepu Marietta Liquor, powiedział w wywiadzie dla KCAL /KCBS, że nie mógł uwierzyć w tę wiadomość, gdy w sobotę zadzwonił do przedstawiciela loterii - podało CNN. Nadal nie jest jasne, kto kupił szczęśliwy kupon, ponieważ osoba ta ukryła swoją tożsamość.

Potężna wygrana z soboty jest dziesiąta pod względem wielkości na liście największych nagród amerykańskich loterii wszech czasów (lista ta obejmuje wypłaty z gier Mega Millions i Powerball).

Wielkie wygrane w grach losowych w Stanach stały się ostatnio bardziej powszechne. Uwzględniając sobotnią wygraną, aż sześć z dziesięciu największych trafień w Powerballu zdarzył się od początku 2016 r. Przyczyna jest prosta - w październiku 2015 r. zmieniła się formuła gry. Od tego czasu gracze mogą wybierać więcej liczb. A więcej liczb oznacza większą kwotę wygranej. Jak to możliwe? Obecnie szanse na wygranie Powerball wynoszą 1 do 292 milionów (czyli 0,0000003 proc.). Przed zmianą było to 1 do175 milionów. Zatem jeśli trafiających jest mniej, kwota wygranej może rosnąć z tygodnia na tydzień.

Największa wygrana w Powerballu zdarzyła się w styczniu 2016 roku, wkrótce po zmianie zasad. Wtedy wypłata osiągnęła rekordowy poziom 1,6 mld dolarów. Był to jak na razie jedyny przypadek, gdy zwycięzca dostał ponad miliard dolarów.

d1ewy9y

Dla porównania w Mega Millions, w której koszty gry są o połowę mniejsze, padły tylko cztery kumulacje przekraczające pułap 400 mln dolarów. A szanse na wygraną są w niej szacowane na 1 na 259 milionów.

Powerball i Mega Millions są już dostępne w 44 stanach w USA. Zyski z loterii przynoszą miliardy dolarów na finansownie szkóły i programów społecznych. Wielu ekonomistów twierdzi jednak, że osoby ubogie i z klasy robotniczej wydają znacznie więcej swoich pieniędzy na loterie niż bogaci. Według ostatnich dostępnych danych za 2015 r., Amerykanie wydali 73 miliardy dolarów kupony loterii. To więcej niż przeznaczyli łącznie na muzykę, filmy, książki, gry wideo i bilety sportowe.

d1ewy9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ewy9y