Trwa ładowanie...

W ciągu 10 lat podwoiła się liczba miejsc pracy w turystyce

Do ok. 10 tys. wzrosła liczba miejsc pracy w branży turystycznej w
województwie świętokrzyskim. To dwa razy więcej niż w 2003 roku. W ciągu ostatnich 10 lat w
regionie potroiła się liczba hoteli

W ciągu 10 lat podwoiła się liczba miejsc pracy w turystyceŹródło: © chagin - Fotolia.com
d1jk4j0
d1jk4j0

Do ok. 10 tys. wzrosła liczba miejsc pracy w branży turystycznej w województwie świętokrzyskim. To dwa razy więcej niż w 2003 roku. W ciągu ostatnich 10 lat w regionie potroiła się liczba hoteli.

"Jeśli mówimy o turystyce, przeszliśmy gospodarcza rewolucję" - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor departamentu odpowiedzialnego za promocję i turystykę w urzędzie marszałkowskim w Kielcach Jacek Kowalczyk. "Obecnie w szeroko rozumianej branży turystycznej pracuje ok. 10 tys. osób. W 2003 roku liczba ta wynosiła ok. 5 tys. osób" - powiedział.

Jeszcze wyraźniej zmiany w branży widać na przykładzie liczby hoteli w regionie. Na początku przyszłego roku w regionie zostanie otwarta setna tego typu placówka. Obecnie w województwie, zgodnie z rejestrem prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki jest 99 hoteli. "Kolejne dwa powstają w Opatowie i Busku Zdroju" - poinformował Kowalczyk.

Dla porównania w 2003 roku w całym regionie było zaledwie 27 hoteli. Jak powiedział Kowalczyk, w branżę tą w ciągu ostatnich 10 lat przedsiębiorcy zainwestowali 300 mln zł, z czego 80 mln to dotacje unijne.

Wyraźnie wzrósł także standard hoteli. Na początku 2007 roku najwyższym standardem był placówki trzy gwiazdkowe. Obecnie w regionie funkcjonuje jeden hotel pięciogwiazdkowy, dziewięć czterogwiazdkowych, 40 trzygwiazdkowych, tyle samo dwugwiazdkowych i 9 skategoryzowanych jako jednogwiazdkowe.

d1jk4j0

Obecnie w województwie świętokrzyskim rocznie sprzedawanych jest około 1,5 mln miejsc noclegowych rocznie. Dla porównania w 2002 roku było to zaledwie 400 tys. miejsc.

Zgodnie z danymi centralnej ewidencji prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki najwięcej hoteli działa w województwie małopolskim - 331. W momencie powstania w Świętokrzyskiem setnego hotelu, województwo zrówna się pod tym względem z Warmińsko-Mazurskim znajdującym się obecnie na 11 miejscu w Polsce. Najmniej hoteli jest na Podlasiu - 27.

d1jk4j0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jk4j0