Trwa ładowanie...
d15ax15

W czerwcu może zapaść decyzja o wejściu Islandii do UE

Na czerwcowym spotkaniu przywódcy państw Unii Europejskiej mogą podjąć decyzję w sprawie rozmów o wejściu Islandii do UE, ale wciąż trzeba osiągnąć konsens w tej kwestii.

d15ax15
d15ax15

Komisja Europejska zaleciła w lutym rozpoczęcie rozmów z Islandią, ale nie ustaliła żadnej daty członkostwa. Kraj ten jest w sporze z Wielką Brytanią i Holandią wokół strat, jakie ponieśli ich obywatele w następstwie finansowego załamania islandzkich banków.

Według przedstawicieli UE, perspektywy rozpoczęcia negocjacji może zakłócić wynik niedawnych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, a także wybory w Holandii w przyszłym miesiącu.

Szef hiszpańskiej dyplomacji Miguel Angel Moratinos poinformował, że ministrowie spraw zagranicznych państw UE dyskutowali o możliwości włączenia kwestii rozpoczęcia rozmów o członkostwie Islandii do programu unijnego szczytu w połowie czerwca.

- Możemy rozmawiać o podjęciu rozmów z Islandią jako państwem kandydującym. W zasadzie nie sądzę, by było tutaj wiele trudności, ale musimy poczekać i zobaczyć, jak stworzymy konsens dla włączenia tej kwestii do programu działania - powiedział Moratinos.

d15ax15

Zamieszkana przez zaledwie 320 tys. ludzi Islandia przez dziesięciolecia wzbraniała się przed wejściem do UE, ale w ubiegłym roku, gdy globalny kryzys zrujnował jej system bankowy, złożyła wniosek o członkostwo. Wymaga ono jednak zgody wszystkich państw UE, a Wielka Brytania i Holandia uzależniają ją od uregulowania kwestii roszczeń własnych obywateli wobec islandzkich banków na łączną kwotę ponad 5 mld dolarów.

d15ax15
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15ax15