Trwa ładowanie...

W czerwcu najmniej zwolnień grupowych od początku roku

W czerwcu w woj. śląskim 258 osób straciło pracę w wyniku zwolnień
grupowych; pracodawcy zapowiedzieli też zwolnienie kolejnych 144 osób. To najmniejsze zwolnienia od
początku tego roku; w poprzednich miesiącach pracę traciło od ponad 300 do nawet 3,8 tys. osób.

W czerwcu najmniej zwolnień grupowych od początku rokuŹródło: Thinkstock
d1q0l3p
d1q0l3p

Najnowsze dane dotyczące wielkości dokonanych i zapowiadanych zwolnień grupowych, a także sytuacji na regionalnym rynku pracy, podał w poniedziałek Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Wynika z nich, że czerwiec był kolejnym miesiącem spadku bezrobocia w regionie.

W czerwcu tego roku zwolnienia grupowe przeprowadziło 30 zakładów, a 14 zapowiedziało takie działania. Natomiast w maju do zwolnienia zgłoszono ponad tysiąc osób, a pracę straciło faktycznie przeszło 300.

Ogółem w pierwszym półroczu pracodawcy zwolnili w formie zwolnień grupowych w woj. śląskim 6 tys. 267 osób, czyli więcej niż np. w całym 2011 roku (niespełna 4,9 tys.). W całym ubiegłym roku w ramach zwolnień grupowych pracę w regionie straciło ponad 8,3 tys. osób.

W końcu czerwca tego roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy woj. śląskiego wyniosła 208 tys. 661 osób i była o 5,8 tys. osób mniejsza niż w końcu maja. Oznacza to spadek o 2,7 proc.

d1q0l3p

Najwięcej osób bezrobotnych notowano w Częstochowie (ponad 15,2 tys. osób), Sosnowcu i Bytomiu (po blisko 11,5 tys.). Na drugim końcu statystyki znalazły się powiaty o małej liczbie mieszkańców: bieruńsko-lędziński (niespełna 1,6 tys. bezrobotnych), Żory (prawie 1,9 tys.) oraz powiat rybnicki (ponad 2,1 tys. osób).

Jeszcze w końcu lutego tego roku w regionie było niespełna 226,8 tys. zarejestrowanych bezrobotnych - najwięcej od początków 2007 r. Poprzednio nieznaczny spadek bezrobocia zanotowano w lipcu zeszłego roku. Od tego momentu, aż do marca 2013 r. liczba bezrobotnych stale rosła. W marcu po raz pierwszy nastąpił spadek bezrobocia i ta tendencja utrzymała się w kolejnych miesiącach - także w czerwcu.

d1q0l3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q0l3p