Trwa ładowanie...

W drugim półroczu ponad 3 mln dowodów osobistych straci ważność. Na szczęście od niedawna wymiana jest bajecznie łatwa

W drugim półroczu dowody osobiste 3,2 mln Polaków stracą ważność. Kolejne półtora miliona osób swój dokument straci lub zniszczy. Do niedawna wymiana dowodu osobistego na nowy wiązała się z większą lub mniejszą mitręgą, ale od 14 czerwca złożenie wniosku przez internet jest banalnie proste i trwa ledwie kilka minut.

W drugim półroczu ponad 3 mln dowodów osobistych straci ważność. Na szczęście od niedawna wymiana jest bajecznie łatwaŹródło: Fotolia
dlad6qe
dlad6qe

W Polsce wszyscy dorośli obywatele mają obowiązek posiadania dowodu osobistego. Jeśli upływa ważność dotychczasowego dokumentu, trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego.

W bieżącym roku 10-letni termin ważności dowodów osobistych upłynie w przypadku 5 mln z nich, a tylko w drugim półroczu będzie to 3,2 mln. W sumie ponad 8 mln Polaków musi zadbać o to, aby we właściwym czasie złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. W poszczególnych miesiącach liczby te wyglądają następująco:

  • lipiec - 401 tys.
  • sierpień - 534 tys.
  • wrzesień - 601 tys.
  • październik - 676 tys.
  • listopad - 552 tys.
  • grudzień - 435 tys.

Jak wynika z prognoz MSWiA, nie warto odkładać wymiany dokumentu na okres pourlopowy. Październik będzie bowiem najbardziej obleganym miesiącem.

dlad6qe

Kiedyś w celu wymiany dowodu trzeba było wybrać się do urzędu i wypełnić odpowiedni wniosek, ale od dłuższego czasu można to zrobić bez wychodzenia z domu, przez internet.

Funkcjonująca do niedawna platforma umożliwiająca złożenie wniosku on-line nie była jednak doskonała - wypełnienie formularza było czasochłonne, a cały proces mało przejrzysty. System nie był też bez błędów, np. pozwalał wysłać wniosek bez podpisu elektronicznego, a nawet zdjęcia.

14 czerwca Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły całkowicie zmieniony elektronicznego wniosek o wydanie lub wymianę dowodu osobistego. - Jest prosty, bardziej intuicyjny, jest bardziej przejrzysty i ma wersję mobilną - zachwala resort Anny Streżyńskiej.

Wideo: czy dowody osobiste w smartfonie pojawią się już roku?

Jak podkreśla ministerstwo, teraz zawnioskowanie on-line o nowy dowód wymaga wykonania praktycznie tylko trzech kroków. "Wszystko trwa zaledwie kilka minut" - czytamy. "Można go założyć i aktywować bez konieczności wychodzenia z domu, na urządzeniach mobilnych, np. z wykorzystaniem bankowości elektronicznej" - podkreśla MC.

dlad6qe

Nowy formularz znajduje się na portalu obywatel.gov.pl. Trzeba kliknąć baner i zalogować się Profilem Zaufanym. Jest to niezbędne do złożenia elektronicznego wniosku o nowy dowód. Następnie jesteśmy kierowani bezpośrednio do zaświadczenia.

Jakie kroki należy wykonać? Najpierw trzeba zaznaczyć powód wydania nowego dokumentu, potem wskazać urząd, w którym chcemy odebrać nowy dowód, a na koniec załączyć zdjęcie. Reszta danych ładuje się automatycznie.

W nowej wersji wniosku dołączone zostało specjalne pole, w którym można się zorientować, czy załączone zdjęcie mieści się w określonych ramach. Jeśli nie - trzeba je wymienić na inne.

dlad6qe

Na koniec można zobaczyć, jak będzie wyglądał awers dowodu. Jeśli dane się zgadzają, wniosek wystarczy podpisać Profilem Zaufanym i gotowe.

Choć urzędy wydadzą nowe dowody dla niemal co czwartego Polaka, nie będą to te najnowocześniejsze. Resort cyfryzacji ogłosił nową koncepcję e-dowodu osobistego. E-dowody mają być wprowadzane od marca 2019 r.. Będą miały zakodowane dane biometryczne, dzięki aplikacji ICAO na lotnisku przez kontrolę przejdziemy jedynie pokazując się w oku kamery. Dadzą też możliwość podpisu elektronicznego czy rejestracji u lekarza.

dlad6qe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlad6qe