Trwa ładowanie...
masło

W Europie brakuje masła. Ceny skoczyły o 30 proc., a będzie jeszcze drożej

W ciągu ostatniego miesiąca masło podrożało o 30 proc., brakuje też śmietanki w płynie. Polskie mleczarnie ograniczają eksport, żeby surowca nie zabrakło w Polsce. A i tak drożeje mleko i sery

Share
W Europie brakuje masła. Ceny skoczyły o 30 proc., a będzie jeszcze drożej
Źródło: Fotolia
dhxu9uy

W ciągu ostatniego miesiąca masło podrożało o 30 proc., brakuje też śmietanki w płynie. Polskie mleczarnie ograniczają eksport, żeby surowca nie zabrakło w Polsce. A i tak drożeją mleko i sery.

- Rynek tłuszczu mlecznego jest w tej chwili deficytowy. W Europie brakuje masła i śmietanki w płynie. Od kilku tygodni obserwujemy znaczny, gwałtowny wzrost cen produktów mleczarskich – mówi Lech Karendys, dyrektor wydziału handlu SM Mlekpol w Grajewie.

Na rynku hurtowym ceny masła w ciągu ostatniego miesiąca skoczyły do 3400 euro za tonę, to podwyżka o tysiąc euro. - Ceny masła wzrosły aż o ok. 30-35 proc., ceny serów dojrzewających o ok. 20-25 proc. Jest to poziom z końca 2014 roku – wylicza Lech Karendys.

dhxu9uy

Drożeje też mleko UHT, twaróg i sery konfekcjonowane. - Już znacznie wzrosły ceny serów w eksporcie: calgaity, mozzarelli i goudy – mówi dyrektor.

Tak wielki skok cen na rynku hurtowym powoduje, że klienci w sklepach też odczuwają podwyżki, choć, jak zaznacza dyrektor SM Mlekpol, są one nieco mniejsze. Nie ma się jednak co łudzić, z każdym tygodniem będzie coraz drożej. Mlekpol prognozuje, że ceny wyrobów mleczarskich będą rosły do końca roku.

- Przedsiębiorcy kontraktujący duże ilości produktów mleczarskich też to wiedzą. Czują i znają rynek doskonale. Ci, którzy kupują duże ilości mleka w proszku, serwatki, masła, serów kontraktują już dostawy na pierwszy i drugi kwartał 2017 r. – mówi Karendys.

Mlekpol deklaruje, że choć eksport jest dla firmy bardzo opłacalny, szczególnie w tej chwili, mleczarnia ogranicza ilość towaru wysyłanego za granicę, żeby nie zabrakło go w Polsce.

- Ta sytuacja powstała w wyniku m.in. zmniejszenia dostaw surowca mlecznego oraz w związku z interwencyjnym wykupem mleka w proszku i masła przez agencje rządowe – wyjaśnia Karendys. Podaż mleka w Europie jest coraz mniejsza, a jego eksport poza kraje UE rośnie.

dhxu9uy

Podziel się opinią

Share
dhxu9uy
dhxu9uy