Trwa ładowanie...

W Lipnikach ruszył pierwszy na Opolszczyźnie park wiatrowy

W Lipnikach uroczyście otwarto pierwszy na Opolszczyźnie park wiatrowy. Na płaskowyżu na wys. ponad 300 metrów nad poziomem morza uruchomiono 15 turbin wiatrowych o mocy 2 MW każda. Wartość inwestycji to ponad 200 mln zł.

Share
W Lipnikach ruszył pierwszy na Opolszczyźnie park wiatrowyŹródło: Jupiterimages
d3i7esn

W Lipnikach w gminie Kamiennik na południu Opolszczyzny oddano do użytku 15 turbin.
- Są to bardzo nowoczesne turbiny o średnicy wirnika 92 metrów i wys. wieży 80 metrów. Nie są uciążliwe dla mieszkańców, najbliższe zabudowania są oddalone od generatorów o ponad 700 metrów - powiedział kierownik budowy farmy, Michał Ptaszyński.

Dodał, że budowa farmy trwała niecałe 11 miesięcy. "Najdłużej - porównywalnie z montażem samych turbin - trwała budowa dróg dojazdowych i linii przesyłowej energii elektrycznej. Same turbiny udało się zamontować w czasie od kilkunastu do 20 godzin każdą" - relacjonował Ptaszyński.

Projekt zrealizowała spółka Lipniki, której właścicielem jest niemiecka firma WSB Neue Energien GmbH z Drezna. Jest to jej pierwsza inwestycja w Polsce, spółka działa także we Francji, Niemczech, i Czechach.
- Łącznie mamy ok. 400 turbin, w planach są kolejne. Mamy ok. 10 projektów w Polsce, w tym kolejny na Opolszczyźnie - zapowiedział wiceprezes firmy WSB Parki Wiatrowe, Jurgen Matthai.

d3i7esn

Zanim rozpoczęto budowę parku, przez kilka lat trwały badania siły i kierunku wiatru wiejącego nad Lipnikami.
- Badania potencjału tego miejsca rozpoczęły się w 2001 i wypadły pomyślnie. Granicą siły wiatru dla tych turbin jest 25 metrów na sekundę - przy takim wietrze wiatraki wyłączają się automatycznie - wyjaśnił Ptaszyński.

Energia wytworzona przez farmę może zasilić kilkadziesiąt tys. gospodarstw domowych. Prąd jest transportowany linią średniego napięcia do oddalonej o kilka kilometrów stacji odbiorczej a stamtąd trafia do krajowej sieci energetycznej.

Z tytułu lokalizacji farmy do budżetu gminy Kamiennik trafi ok. miliona zł rocznie. "Przy całym budżecie gminy na poziomie 11 milionów zł dochodów rocznie, dodatkowy milion to znaczący zastrzyk finansowy" - ocenił wójt Kamiennika, Kazimierz Cebrat.

Farma w Lipnikach to pierwszy działający na Opolszczyźnie park wiatrowy. Według zapowiedzi wicemarszałka województwa, Tomasza Kostusia do końca roku ruszy instalacja kolejnych kilkudziesięciu wiatraków w Rozkochowie i Walcach.
- Tam wylewany jest już beton, i jeszcze w tym roku stanie 30 turbin - zaznaczył Kostuś.

d3i7esn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i7esn
d3i7esn