W oczekiwaniu na piątkowe dane złoty traci na wartości
Na koniec tygodnia poznamy kluczową publikację dotyczącą zmiany dynamiki produkcji przemysłowej, gdzie oczekuje się znacznego pogorszenia w skali rok do roku. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wartość krajowej waluty jest globalny wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów.
16.01.2013 14:30
W środę mamy kolejną sesję, na której złoty traci na wartości w relacji do najważniejszych walut na świecie. Słabsze zachowanie rodzimej waluty może być spowodowane globalny wzrostem awersji do ryzyka, jak również oczekiwaniem na piątkową publikację danych makroekonomicznych. Wynik produkcji przemysłowej za grudzień spodziewany jest na poziomie -6,9 proc. r/r, względem listopadowej publikacji -0,8 proc. r/r. W związku ze znacznym spowolnieniem w tym sektorze gospodarki, jak również w obliczu informacji z szerszego rynku, złoty znajduje się pod silną presją wyprzedaży. Para EUR/PLN przed godziną 14.00 oscylowała w rejonie wartości 4,1240 PLN, a dzisiejszy szczyt wynosi 4,1336 PLN. Jego wybicie górą oraz dalsze wzrosty dałyby szansę na przetestowanie grudniowego maksimum 4,1368 PLN.
Podobnie sytuacja prezentuje się na parze walutowej CHF/PLN, która przed 14.00 notowała wartość 3,3370 PLN. Dzisiejsze maksimum wynosi 3,3492 PLN i jego wybicie otwierałoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego szczytu 3,3829 PLN z poniedziałku.
W dzisiejszym kalendarzu natomiast poznamy kilka publikacji zza oceanu. Poza wynikiem produkcji przemysłowej oraz indeksu nieruchomości dla amerykańskiego gospodarki warto zwrócić uwagę na wieczorną „Beżową Księgę”. Te informacje mogą mieć wpływ na dalsze zachowanie się amerykańskiego dolara, który dzisiaj zyskuje na wartości do wspólnej waluty. Para EUR/USD przed 14.00 oscylowała na poziomie 1,3279 USD i jest to drugi z rzędu dzień spadków na tej parze walutowej. Dzisiejsze minimum 1,3261 USD znajduje się w okolicy wczorajszego dołka 1,3263 USD, tak więc można oczekiwać powstania silnego wsparcia w tym rejonie i odbicia się kursu w celu przetestowania dziennego maksimum 1,3324 USD. Negacją powyższego scenariusza będzie trwałe przebicie dołem wspomnianego wcześniej rejonu wsparcia, czyli okolic wartości 1,3260 USD.
Adrian Mech
Analityk walutowy
Noble Securities