WP

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Program 500+ przestał przynosić efekty

Od stycznia do września 2018 roku urodziło się w Polsce 296,4 tys. dzieci - wynika z najświeższych danych GUS. Tymczasem rok wcześniej w tym samym okresie urodziło się sporo więcej, bo 306,1 tys. dzieci. 500 zł od państwa nie zachęca Polaków do powiększania rodziny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
500+ nie zachęca Polaków do powiększenia rodziny.
500+ nie zachęca Polaków do powiększenia rodziny. (East News, Fot: East News)
WP

W porównywalnych okresach 2017 i 2018 roku mamy spadek liczby urodzeń o niemal 10 tysięcy. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", tylko w sierpniu spadek ten wyniósł 1,5 tys., a we wrześniu - już o 2,4 tys.

Czytaj też: 500+ tylko dla pracujących. Kolejny pomysł na zmianę w programie

Według cytowanej przez gazetę prof. Ireny Kotowskiej z SGH można się było spodziewać, że wprowadzenie 500+ nie da długofalowego efektu. Wzrost liczby urodzeń z takiego powodu mógł być tylko chwilowy i mógł jedynie przyspieszyć decyzję o posiadaniu dzieci wśród tych rodziców, którzy i tak chcieli mieć potomstwo.

WP

Prawdopodobnie z efektem 500+ mieliśmy do czynienia - przynajmniej w pewnym stopniu - w ubiegłym roku, kiedy faktycznie urodziło się o 20 tys. dzieci więcej niż w 2016 roku.

Zwiększenie liczby dzietności było jednym z głównych powodów, dla których rząd wprowadził program 500+.

Czytaj też: Mogą być kłopoty z terminową wypłatą 500+

WP

Poseł PiS Janusz Szewczak już zapowiedział w "Super Expressie", że jeśli w przyszłych latach pozwoli na to dobra koniunktura, "ma nadzieję" na rozszerzenie dodatku z 500 do 1000 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
WP
WP