Trwa ładowanie...

W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie ws. wyrobów budowlanych

W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczące wyrobów budowlanych. Oznacza to, że do każdego materiału wprowadzanego na rynek powinna być dołączona informacja o jego właściwościach.

Share
W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie ws. wyrobów budowlanychŹródło: Jupiterimages
d2prebc

Jak powiedział PAP wiceszef departamentu budownictwa w Ministerstwie Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej Tomasz Żuchowski, informacja o właściwościach użytkowych wyrobu zastąpi deklarację zgodności materiału budowlanego z unijnymi przepisami. - Producent, importer lub sprzedawca będzie zobowiązany przedstawić ją kupującemu w formie elektronicznej lub pisemnej. Do tej pory deklaracje były udostępniane organom kontrolującym wyroby - wyjaśnił.

Zdaniem Żuchowskiego nowe oznaczenie powinno być czytelną i przydatną informacją dla konsumentów, którzy szukają wyrobów o określonych parametrach, np. akustycznych, izolacyjnych czy odporności na promienie słoneczne.

Zapewnił, że rozporządzenie PE i Rady UE nie spowoduje dodatkowych kosztów dla producentów.

d2prebc

Zaznaczył, że materiały budowlane wyprodukowane przed 1 lipca i wprowadzone do obrotu zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie muszą być dodatkowo oznaczane i przepakowywane.

Na początku czerwca Sejm uchwalił nowelizację ustawy o wyrobach budowlanych, która dostosowuje przepisy do unijnego rozporządzenia. Ma ona umożliwić producentom przeprowadzenie oceny materiałów budowlanych w Polsce, by wprowadzić je na unijny rynek. W przyszłym tygodniu zajmie się nią Senat.

d2prebc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2prebc
d2prebc