Trwa ładowanie...
tytoń
21-10-2010 22:00

W Sejmie o 4-proc. podwyżce akcyzy na papierosy

Rząd proponuje 4-proc. podwyżkę akcyzy na papierosy, tytoń do palenia oraz cygara i cygaretki. W czwartek wieczorem w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o akcyzie. Wyższy podatek ma przynieść budżetowi około 250 mln zł.

W Sejmie o 4-proc. podwyżce akcyzy na papierosyŹródło: Jupiterimages
d1jh3yr
d1jh3yr

Wiceminister finansów Maciej Grabowski podkreślił podczas debaty, że stawki akcyzowe w Polsce są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Zaznaczył, że wzrost minimalnych stawek na wyroby tytoniowe ma na celu głównie zachęcenie ludzi do niepalenia papierosów, a nie maksymalizację dochodów do budżetu.

Ocenił przy tym, że akcyza ma być narzędziem "ograniczającym spożycie papierosów", ponieważ koszty społeczne związane z leczeniem osób palących są znaczne. Dodał, że podwyżka stawek akcyzowych na wyroby tytoniowe w Polsce jest wprowadzana stopniowo, bo nasz kraj ma 7 lat na to, by podatek ten wyniósł 90 euro za 1000 sztuk papierosów.

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym są związane z koniecznością wdrożenia do polskiego prawa dyrektywy unijnej, której zapisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. Wyznacza ona wyższe minimalne stawki akcyzowe na wyroby tytoniowe. Od 1 stycznia 2011 r. tzw. kwotowa stawka podatku akcyzowego na papierosy będzie wynosiła 158,36 zł za 1 tys. sztuk papierosów, a procentowa - 31,41 proc. W przypadku tytoniu do palenia będzie to odpowiednio: 102,32 zł za każdy kilogram i 31,41 proc. Jeśli chodzi o cygara i cygaretki, stawka kwotowa ma wynieść 244,40 zł za 1 tys. sztuk.

Planowany wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe ma przynieść budżetowi 233 mln zł. MF zakłada przy tym, że w wyniku wzrostu podatku może nastąpić 2,5-proc. spadek sprzedaży papierosów. Z kolei wzrost o 4 proc. podatku na tytoń do palenia da budżetowi 16,2 mln zł dodatkowych wpływów, natomiast w przypadku cygar i cygaretek nie będzie miał znaczącego wpływu.

d1jh3yr

Projekt przewiduje także doprecyzowanie definicji papierosów, odpadów tytoniowych oraz cygar i cygaretek. Ma to na celu wyeliminowanie nieprawidłowości związanych z interpretacją przepisów.

Podwyższenie od 1 stycznia 2011 r. akcyzy na wyroby tytoniowe ma być pierwszym etapem w dochodzeniu do unijnego minimum podatkowego, który Polska musi osiągnąć w 2018 r. W latach 2011-2018 dochodzenie do tych wymogów będzie się odbywać na drodze równomiernego wzrostu stawek akcyzy. Nowa dyrektywa unijna dotycząca akcyzy na papierosy przewiduje, że w 2014 r. podatek ten ma wynieść co najmniej 60 proc. tzw. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży, nie mniej jednak niż 90 euro za 1000 sztuk. Polska uzyskała zgodę, by minima te osiągnąć w 2018 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi, minimalna stawka podatku dla papierosów wynosi co najmniej 57 proc. tzw. najpopularniejszej kategorii cenowej, ale nie mniej niż 64 euro za 1000 sztuk.

Teraz projekt trafi do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

d1jh3yr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jh3yr