Trwa ładowanie...

W tym mieście klienci Taurona mogą śledzić zużycie prądu

Usługa na razie jest dostępna dla klientów objętych projektem AMIPlus Smart City Wrocław, którego celem jest wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania u klientów spółki w tym mieście.

Share
W tym mieście klienci Taurona mogą śledzić zużycie prąduFot: pixabay/ CC0 Public Domain
d1whf70

Klienci Taurona z Wrocławia jako pierwsi w Polsce mogą rzeczywistym czasie obserwować zużycie energii poszczególnych urządzeń w domu lub biurze. Będzie to możliwe dzięki nowej usłudze jaką oferuje spółka.

Tauron Dystrybucja udostępnił nową funkcjonalność, która pozwala na zdalną aktywację bezprzewodowego interfejsu komunikacyjnego w inteligentnym liczniku energii elektrycznej. Dzięki temu dane dotyczące aktualnego zużycia energii są przesyłane bezpośrednio z licznika energii elektrycznej AMI na domowe urządzenie odbiorcze (HAN).

Jak poinformował Tauron usługa na razie jest dostępna dla klientów objętych projektem AMIPlus Smart City Wrocław, którego celem jest wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania u klientów spółki w tym mieście.

d1whf70

Sieć domowa HAN (ang. Home Area Network), jest typem lokalnej, domowej sieci informatycznej łączącej różne urządzenia znajdujące się w domu lub w biurze. Dzięki niej uzyskujemy możliwość sterowania urządzeniami. HAN oraz rozwiązania klasy internetu rzeczy IoT (ang. Internet of Things), to aktualnie dwa najbardziej rozwijane obszary w zakresie inteligentnego domu.

- Możliwość monitorowania zużycia energii elektrycznej jest szczególnie ważna dla tych osób, które na energii elektrycznej mają oparte funkcjonowanie firmy czy gospodarstwa domowego. Stały dostęp do danych z licznika to możliwość podglądu, porównywania oraz planowania zużycia energii. To także większe bezpieczeństwo, ponieważ oprócz sterowania urządzeniami otrzymujemy możliwość odczytu zużycia energii poszczególnych urządzeń również wtedy, gdy jesteśmy poza domem, poprzez sieć internetową - powiedział Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucji.

Usługa umożliwia dostęp do danych z inteligentnego licznika energii elektrycznej co 30 sekund. Na tej podstawie urządzenia sieci HAN "budują" profil obciążenia danego gospodarstwa domowego, a zdalne zarządzanie urządzeniami i dostęp do danych z licznika energii elektrycznej, poprawiają bezpieczeństwo. W przypadku używania gniazdka sieciowego z funkcją odłączenia zasilania, do którego podłączamy np. żelazko, dostęp do danych z licznika potwierdza lub nie, że żelazko jest wyłączone.

Jak tłumaczy odpowiedzialny za obsługę sieci domowej HAN Marcin Pastuszka, dostęp do nowej usługi jest bardzo prosty. Każdy mieszkaniec Wrocławia, który ma zainstalowany inteligentny licznik i ma własną domową sieć HAN wyposażoną w moduł komunikacji bezprzewodowej Wireless M-Bus, ma możliwość - w dogodnym dla siebie czasie - na aktywowanie interfejsu komunikacyjnego HAN w liczniku AMI i skomunikowania go ze swoją siecią domową.

Spółka tłumaczy, że można to zrobić za pośrednictwem platformy Turon eLicznik, dostępnej jako portal www lub bezpłatnej aplikacji dostępnej na każdą platformę - Windows, Android i iOS. Z aplikacji mogą korzystać klienci Taurona, którym firma w ramach projektu zmiany opomiarowania energii AMIPlus wymieniła liczniki na inteligentne.

d1whf70
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1whf70
d1whf70