Trwa ładowanie...
d3crqa5

W USA uchwalono ustawę o pomocy dla zagranicy

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu uchwaliła ustawę o pomocy dla zagranicy i budżecie Departamentu Stanu, która przeznacza na te dwa cele 48,8 mld dol. Administracja prezydenta Obamy domagała się 52 mld dol.
Share
d3crqa5

Ustawa, uchwalona stosunkiem głosów 318:106, przeznacza m. in. 2,7 mld dol. pomocy dla Afganistanu i 1,5 mld dla Pakistanu, dwóch państw sojuszniczych walczących z talibami. Kolejny kluczowy sojusznik USA - Izrael ma otrzymać 2,2 mld dol.

Republikański senator Judd Gregg oświadczył, że wydatkowanie pieniędzy przeznaczonych dla Afganistanu musi być "bardzo pilnie nadzorowane" aby uniemożliwić ich zmarnowanie.

Izba skrytykowała administrację Obamy za próby obejścia kontroli Kongresu w sprawie środków finansowych dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który udziela pożyczek "krajom wspierającym terroryzm". Zobowiązano administrację do ścisłego przestrzegania warunków finansowania MFW uchwalonych razem z ustawą o wydatkach wojskowych.

d3crqa5

Obama zapowiedział już, że będzie ignorował te warunki bowiem ograniczają one jego kompetencje w dziedzinie prowadzenia polityki zagranicznej. Wywołało to oburzenie kongresmanów.

Demokraci kontrolujący obie izby Kongresu, chcą ponadto zniesienia ograniczenia, wprowadzonego przez poprzednie administracje republikańskie, finansowania z pieniędzy podatników międzynarodowych organizacji dokonujących zabiegów przerywania ciąży lub dostarczających informacji na temat tych zabiegów.

Zakaz ten wprowadziła po raz pierwszy administracja prezydenta Ronalda Reagana i jest ona znana pod nazwą "polityki z Mexico City" od nazwy miasta, w którym odbywała się Konferencja Demograficzna ONZ. Delegacja amerykańska po raz pierwszy poinformowała tam o tym zakazie.

Ustawa, która musi być uzgodniona z podobną ustawą Senatu, wejdzie w życie w roku finansowym 2010, rozpoczynającym się się 1 października br.

d3crqa5

Podziel się opinią

Share
d3crqa5
d3crqa5