W XI koniunktura w usługach najlepiej oceniana przez sekcję finansową i ubezpiecz. - GUS
22.11. Warszawa (PAP) - Koniunkturę w listopadzie najwyżej oceniają jednostki usługowe z sekcji działalności finansowej i ubezpieczeniowej, a także informacji i komunikacji -...
22.11.2010 | aktual.: 22.11.2010 14:38
22.11. Warszawa (PAP) - Koniunkturę w listopadzie najwyżej oceniają jednostki usługowe z sekcji działalności finansowej i ubezpieczeniowej, a także informacji i komunikacji - wynika z badania koniunktury GUS. Najgorsze noty zostały przyznane przez jednostki świadczące usługi w zakresie kultury, rozrywki i rekreacji, jak również edukacji oraz zakwaterowania i gastronomii.
"W listopadzie koniunktura jest oceniana najlepiej przez jednostki usługowe z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja. Najbardziej pesymistyczne, gorsze niż w październiku bieżącego roku oceny koniunktury zgłaszają jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, edukacja oraz działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi" - napisano w komunikacie.
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA
W listopadzie bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 35 (w październiku plus 32). Poprawę koniunktury odnotowuje 38 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 3 proc. (w październiku odpowiednio 37 proc. i 5 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z bardziej korzystnych niż przed miesiącem ocen bieżącego popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej, przy utrzymujących się optymistycznych prognozach w tym zakresie. Przedsiębiorcy zgłaszają wolniejszy niż w październiku wzrost bieżących i przyszłych cen usług. Wzrost zatrudnienia może być nieco większy niż planowano w ubiegłym miesiącu" - poinformowano w komunikacie.
INFORMACJA I KOMUNIKACJA
W listopadzie bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 11 (w październiku plus 15). Poprawę koniunktury odnotowuje 18 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 7 proc. (w październiku odpowiednio 21 proc. i 6 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Na pogorszenie ocen koniunktury wpływają mniej korzystne niż w październiku prognozy popytu oraz sprzedaży usług. Odpowiednie oceny bieżące są zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Utrzymuje się korzystna sytuacja finansowa, zarówno bieżąca jak i przewidywana. Sygnalizowany jest spadek bieżących i przewidywanych cen usług. Planowany jest niewielki wzrost zatrudnienia" - napisano.
TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA
W listopadzie bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 3 (w październiku minus 2). Poprawę koniunktury odnotowuje 16 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 19 proc. (w październiku odpowiednio 16 proc. i 18 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Dyrektorzy tych przedsiębiorstw usługowych odnotowują niewielki wzrost bieżącego popytu i sprzedaży usług. Mimo to nieznacznie pogarsza się bieżąca sytuacja finansowa. Przewidywania dotyczące popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej wskazują na możliwość pogorszenia sytuacji w tym zakresie. Dyrektorzy jednostek zgłaszają nieznaczny spadek bieżących cen. Na najbliższe miesiące przewidywany jest ich niewielki wzrost. Planowana skala redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż zapowiadano w październiku" - podano w komunikacie.
ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA
W listopadzie bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 7 (w październiku minus 4). Poprawę koniunktury odnotowuje 14 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 21 proc. (w październiku odpowiednio 15 proc. i 19 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Na pogorszenie ocen koniunktury wpływają bardziej pesymistyczne niż w październiku diagnozy i prognozy popytu oraz sprzedaży usług, a także sytuacji finansowej badanych podmiotów. Sygnalizowany jest niewielki spadek zarówno bieżących jak i przewidywanych cen usług. Skala redukcji zatrudnienia w najbliższych miesiącach może utrzymywać się na poziomie zapowiadanym w październiku" - napisano w komunikacie.(PAP)
jow/ gor/