Wakacyjny paraliż na lotniskach. Opóźnienia i odwołane loty w wakacje
Analiza eSky.pl, platformy oferującej bilety lotnicze, pokazuje, że zainteresowanie wzrosło w styczniu tego roku dwukrotnie w stosunku do ubiegłego roku. Szybki wzrost popytu na podróże lotnicze już spowodował korki na europejskich lotniskach - informuje Eurocontrol dla Rzeczpospolitej. Branża mówi krótko: to lato będzie bardzo trudne.
Z dokumentu opublikowanego w ostatni piątek przez Eurocontrol, wynika, że ruch lotniczy w Europie w końcu czerwca, osiągnął poziom z 2019 roku. Wyłącznie 30 czerwca w Europie wykonano 34 tys. rejsów, a we wszystkie kolejne dni powszednie lipca i sierpnia będzie ich przynajmniej 33 tys.
Jeśli dojdą do tego czynniki zewnętrzne takie jak: anomalia pogodowe, strajki kontrolerów ruchu lotniczego i służb lotniskowych, sytuacja może być skomplikowana. Najtrudniej będzie na lotniskach przesiadkowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Linie lotnicze już tną wakacyjne rozkłady. "Zachowują bardzo dużą ostrożność"
Jak podaje dziennik, na liście portów, gdzie mogą pojawić się kłopoty, są: warszawskie Lotnisko Chopina, a także Reims i Marsylia, Ateny, Londyn, Budapeszt, Barcelona, Bruksela, Nikozja i Zagrzeb.
To lato będzie bardzo trudne, bo oprócz wszystkich utrudnień doszło jeszcze zamknięcie części przestrzeni powietrznej nad Europą z powodu wojny w Ukrainie i oddanie jej wojsku. Z tym musimy się pogodzić. Natomiast lotniska muszą zadbać o to, aby nie miały wakatów, a linie lotnicze muszą pilnować rozkładów - mówi w rozmowie z "Rz" Raúl Medina, dyrektor generalny Eurocontrol.
Jak ujawnił podczas zakończonego w ostatni weekend WZA ACI Europe wojsko zajęło tego lata 20 proc. europejskiej przestrzeni powietrznej, co w różnym stopniu dezorganizuje ruch lotniczy w poszczególnych krajach.
Niestety nie możemy obiecać, że w tym sezonie nie będzie zakłóceń w lotach. Ale też i cała branża wyciągnęła wnioski z zeszłorocznego chaosu - przyznał w rozmowie z "Rzeczpospolitą", prezes Wizz Aira, Jozsef Varadi.
Szybsza odprawa na lotnisku? Skróć czas oczekiwania
Linie lotnicze pozwalają pasażerom zabrać na pokład samolotu przeważnie po jednym bagażu podręcznym. Przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić wymiary oraz dopuszczalną wagę.
W bagażu podręcznym nie znajdowały się płyny ponad limit 1 litra w opakowaniach po 100 gramów, wszystko oczywiście umieszczone w przezroczystej litrowej torebce. Zazwyczaj walizka lub plecak mogą mieć ok. 50x40x20 cm (wymiary te uwzględniają kółka i uchwyty) i ważyć między 8 a 10 kg. W przypadku walizki jest to 20, bądź 23 kg.
Większość linii lotniczych i portów lotniczych poleca, by zjawić się na lotnisku przynajmniej 2 godziny przed odlotem. W związku z większym natężeniem turystów, warto zwiększyć ten czas do 3 godzin.
Ponadto możemy skorzystać z bramki do automatycznej odprawy granicznej umożliwiają pasażerom samodzielną odprawę, bez potrzeby korzystania z usług pracowników lotniska. To rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność.
To prosty w obsłudze i intuicyjny system kontroli, dzięki któremu podróżni podczas przekroczenia granicy samodzielnie mogą skanować swój dokument, przykładając go do czytnika - czytamy na stronie Komendy Głównej Straży Granicznej w Polsce.
Oczywiście nie wszyscy pasażerowie mogą skorzystać z bramek do automatycznej odprawy granicznej. Z ułatwionej kontrolą biometryczną odprawy mogą skorzystać obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz obywatele europejskiego obszaru gospodarczego i Szwajcarii.
Dodatkowe wymagania to ukończenie 18. roku życia, wzrost od 120 do 220 cm oraz posiadanie paszportu lub dowodu biometrycznego.
Odprawa online. Zaoszczędzisz czas i nerwy
Odprawianie się przez internet jest możliwe w określonym przedziale czasowym, który może być inny w różnych liniach lotniczych. To spora oszczędność czasu. Dzięki niej możesz załatwić część formalności jeszcze w domu, a na lotnisku pojawić się nieco później. Portal mubi, przypomina, że wystarczy:
- podać dane osobowe, które sprawdzane są także na lotnisku (imię, nazwisko, data urodzenia, numer dokumentu tożsamości) – pamiętaj, aby na lotnisku mieć przy sobie ten sam dowód tożsamości, którego używano przy odprawie;
- podać numer rezerwacji lub numer biletu;
- wybrać miejsce (o ile nie zostało przydzielone automatycznie), wykupić dodatkowy bagaż lub skorzystać z innych dodatkowych usług;
- potwierdzić znajomość polityki bezpieczeństwa, transportu i anulowania lotów;
- potwierdzić odprawę;
- wybrać sposób dostarczenia karty pokładowej (mailowo lub SMS-em).
Pamiętajmy, że przypadku, gdy z jakiegoś powodu spóźnimy się na odprawę lub zapomnimy o odprawie online to musimy liczyć się z anulowaniem biletu i z tym, że nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu. Możliwość przebukowania biletu za dodatkową opłatą zależy od przewoźnika.