Trwa ładowanie...

Walka o budżet trwa

Polska walczy o duże pieniądze na wsparcie regionów w nowym unijnym budżecie, ale może stracić kilka miliardów euro w rolnictwie. Najnowszy projekt wydatków na lata 2014 - 2020, który przygotował przewodniczący Rady Europejskiej, przewiduje większe cięcia w rolnictwie niż wcześniejsze propozycje. Szacunki Komisji Europejskiej, które widziało Polskie Radio, mówią o kilkumiliardowych stratach dla naszego kraju.

Walka o budżet trwaŹródło: Jupiterimages
d2m73lv
d2m73lv

Dostępne są szacunki dotyczące dopłat bezpośrednich, w których Polska traci nieco ponad miliard euro z ponad prawie 20 miliardów przyznanych na ten cel. Drugi filar, czyli pula funduszy na rozwój obszarów wiejskich, jeszcze nie została podzielone na kraje członkowskie, ale zakładając kilkunastoprocentowe cięcia dla każdego państwa, można oszacować straty dla Polski w sumie na kilka miliardów euro.

W Brukseli, premier Donald Tusk, kończąc wczoraj zagraniczne konsultacje poświęcone unijnemu budżetowi, apelował przede wszystkim o obronę pieniędzy na wsparcie regionów. Zgodnie z obecną propozycją Polska ma otrzymać niecałe 74 miliardy euro.

- Zależało nam na tym, by zrównoważyć cięcia, żeby polityka spójności nie była główną ofiarą tych cięć - powiedział wczoraj szef polskiego rządu.

A co z obroną rolnictwa? Tu Polska oddaje pole innym. Zakładamy, że fundusze na rolnictwo będą miały swoich adwokatów bardzo silnych. Francja w pierwszym rzędzie i to będzie zbieżne także z polskim punktem widzenia - dodał premier.

I rzeczywiście Francja, której rolnicy w największym stopniu korzystają ze wsparcia unijnego, już oprotestowała cięcia w projekcie unijnego budżetu uznając je za nie do zaakceptowania.

d2m73lv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m73lv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj