Trwa ładowanie...

Warszawa droższa niż Wiedeń i Berlin

Najdroższym miastem w Europie pod względem ceny mieszkań jest Monako. Za 120-metrowy apartament w samym centrum trzeba zapłacić blisko 4,3 mln euro. Na drugim miejscu znajduje się Londyn, a na trzecim Moskwa. Warszawa, z ceną za taki lokal rzędu 426 tys. euro, plasuje się mniej więcej w połowie stawki – wynika z danych Global Property Guide.

Warszawa droższa niż Wiedeń i BerlinŹródło: Jupiterimages
dk6c227
dk6c227

Portal Global Property Guide oszacował koszt zakupu na rynku wtórnym 120-metrowego apartamentu położonego w centralnej części europejskich stolic. Przyjęto, że lokal powinien być w doskonałym stanie, odnowiony w ciągu ostatnich pięciu lat. Ceny porównano w euro. 36 tysięcy euro za metr apartamentu w Monako.

Poza Księstwem Monako, gdzie za metr kwadratowy takiego apartamentu trzeba zapłacić astronomiczną kwotę 35,7 tys. euro, najdroższą stolicą europejską jest Londyn. Tu metr kwadratowy luksusowego mieszkania w centrum szacowany jest na 14,4 tys. euro. Kupując 120-metrowy lokal trzeba byłoby się więc liczyć z wydatkiem rzędu 1,73 mln euro, czyli przeszło 7,1 mln zł. Mimo kryzysu na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii, ostatnie pięć lat przyniosło według szacunków GPG, wzrost indeksu cen domów o 6,6%. Trzecią najdroższą, po Monako i Londynie, europejską stolicą jest Moskwa. Tu ceny apartamentów w centrum miasta niewiele odbiegają od cen w Londynie. Metr kwadratowy to wydatek rzędu 11,9 tys. euro. Za całe mieszkanie trzeba byłoby zapłacić 1,42 mln euro. Co więcej, ostatni pięć lat przyniosło ogromny wzrost cen w lokalnej walucie (138%). Najtaniej w Macedonii i na Węgrzech

Ceny mieszkań w europejskich stolicach są bardzo zróżnicowane. Najmniej na zakup apartamentu wydalibyśmy w Skopje, Budapeszcie i Sofii. W stolicy Macedonii metr kosztuje według GPG nieco ponad tysiąc euro, w stolicy Węgier niespełna 1,7 tys. euro, a w stolicy Bułgarii prawie 1,8 tys. euro. Daje to koszt 120-metrowego mieszkania na poziomie odpowiednio: 124,7 tys., 202 tys. oraz 211,1 tys. euro.

dk6c227

*Warszawa sklasyfikowana na 16. miejscu *
Warszawa, z ceną 3,5 tys. euro za metr kwadratowy została sklasyfikowana na 16. miejscu na 36 europejskich stolic uwzględnionych w rankingu. Według szacunków GPG, 120-metrowy apartament w centrum kosztuje tu ok. 1,75 mln zł. Co ciekawe, tańsze mieszkanie o podobnym metrażu i standardzie można kupić w Wiedniu (cena 3 tys. euro za metr) czy w Berlinie (2,9 tys. euro). Droższa jest natomiast czeska Praga (ponad 4 tysiące).

W Śródmieściu nawet 37 tys. zł za metr

Według danych Home Broker, w Śródmieściu Warszawy można kupić mieszkanie o metrażu zbliżonym do 120 metrów w cenie od 8,8 tys. zł za metr do ponad 37 tysięcy za metr. Zdecydowanie najdroższe są lokale na rynku pierwotnym, usytuowane w nowoczesnych apartament owcach. Najdroższe obecnie w ofercie Home Broker mieszkanie w warszawskim Śródmieściu, pod względem ceny metra kwadratowego, ma powierzchnię nieco ponad 117 metrów, znajduje się w budynku z 2009 roku, jest czteropokojowe i kosztuje 4,4 miliona złotych.

Home Broker

dk6c227
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk6c227