Trwa ładowanie...
d4hwm8z
pkb

Warszawa jak Niemcy. Nowy Sącz jak Afryka

Wirtualna Polska wyliczyła jak się żyje w różnych regionach Polski. Wyszło nam, że warszawiacy są bogatsi od Brytyjczyków i tylko nieznacznie ustępują Niemcom i Francuzom, za to mieszkańcy najbiedniejszych regionów żyją jak w Afryce.
Share
Warszawa jak Niemcy. Nowy Sącz jak Afryka
Fot: WP.pl/Konrad Żelazowski
d4hwm8z

Według MFW nominalny produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca w 2011 roku wyniósł w Polsce 13 552 dolary. Dało nam to 50. miejsce w świecie. Uwzględniając parytet siły nabywczej PKB wzrasta do ponad 20 tys. dolarów na osobę (45. miejsce w świecie). Jednak gdy spojrzymy na poszczególne województwa i regiony okazuje się, że rozwarstwienie społeczne jest w naszym kraju ogromne.

 (opracowanie danych wp.pl / Jan Kaliński)
Źródło: (opracowanie danych wp.pl / Jan Kaliński)

Biorąc pod uwagę PKB na głowę mieszkańca, najbogatsze, jest Mazowsze. Mieszkańcy tego województwa osiągnęli poziom Portugalii. Najbiedniejsze są województwa lubelskie i podkarpackie, w tym wypadku równamy do Rumunii i afrykańskiej Botswany.

d4hwm8z

Nawet w obrębie jednego województwa różnice mogą być ogromne. W Radomiu PKB na osobę równe jest 75 proc. średniej krajowej (poziom Meksyku), tymczasem w Warszawie PKB na osobę równe jest 300 proc. średniej krajowej! Mieszkańcy stolicy są bogatsi niż przeciętny mieszkaniec Wysp Brytyjskich. Gdyby Warszawę liczyć jako oddzielne państwo zajęłaby 22. miejsce na świecie. Tuż za Niemcami i Francją!

Najbiedniej jest w Przemyskiem, gdzie PKB na osobę nie przekracza nawet 55 proc. średniej krajowej. To poziom południowoamerykańskiej Kolumbii. W światowym rankingu dałoby to dopiero 75 miejsce. Duże rozwarstwienie obserwujemy nie tylko w województwie mazowieckim. W Małopolsce Kraków osiągnął poziom Arabii Saudyjskiej, tymczasem region nowosądecki ma PKB na osobę zbliżone do RPA. Różnica jest 2,5-krotna!

Wyliczenia PKB na świecie pochodzą z 2011 roku, dane GUS o PKB per capita w regionach pochodzą sprzed trzech lat (są to najświeższe dane na ten temat). Tymczasem już wiadomo, że wyniki są niedoszacowane. Z danych MRR za 2010 rok wynika, że Mazowsze się wzbogaciło, a Podkarpacie i lubelskie jeszcze bardziej zbiedniały.

d4hwm8z

Podziel się opinią

Share
d4hwm8z
d4hwm8z