Warszawę zaleją drapacze chmur

Jaki kryzys? W Warszawie przybywa drapaczy chmur. Deweloperzy już projektują i zapowiadają budowę kolejnych. Warszawa, to jedyna europejska stolica, gdzie drapacze chmur powstają w samym centrum miasta.

Warszawę zaleją drapacze chmur
Źródło zdjęć: © mat. inwestora

23.01.2012 | aktual.: 23.01.2012 07:36

"Życie Warszawy" wylicza inwestycje, które w najbliższych latach będą zachwycać mieszkańców stolicy. Jako pierwszy ukończony zostanie Żagiel Libeskinda przy ul. Złotej 44. Jako kolejny do użytku oddany zostanie budynek Cosmopolitan przy pl. Grzybowskim. Kolejny to Warsaw Spire powstający obok Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Towarowej. To jednak nie koniec wyliczeń gazety, w kolejce do realizacji czeka jeszcze sześć innych wysokościowców.
Żagiel Daniela Libeskinda lada moment osiągnie właściwą wysokość. Inwestorowi do ukończenia planowanej konstrukcji budynku pozostało już tylko trzy piętra. Do tej pory powstały już 52 kondygnacje. Jak zapewniają przedstawiciele inwestora, jeśli nie przeszkodzi pogoda, to szkielet wieżowca zostanie skończony w kilkanaście dni. 90 proc. elewacji będzie gotowa jeszcze przed Euro 2012. Żagiel będzie mieć 192 m wysokości. Do użytku oddany zostanie najprawdopodobniej do końca 2012 roku.
Kolejna architektoniczną propozycją jest apartamentowiec Cosmopolitan przy pl. Grzybowskim. Niedawno ruszyła budowa tego budynku. Składać się będzie z dwóch części, podstawy położonej bliżej pl. Grzybowskiego i 160-metrowej wieży. Cosmopolitan będzie dużo niższy od Żagla Libeskinda, bo zaplanowano jedynie 44 piętra. Wieżowiec zaprojektował Helmut Jahn.

Trzeci wieżowiec, który znajdzie się blisko centrum miasta to Warsaw Spire. Będzie to budynek tuż obok Muzeum Powstania Warszawskiego. 220-metrowej wieży towarzyszyć będą dwa mniejsze, 55-metrowe biurowce. Budowa przy Towarowej jest prowadzona od połowy 2011 roku. Trwają teraz prace przy budowie parkingu podziemnego. Całość ma zostać ukończona już 2014 roku.

Kolejny nowy wieżowiec powstanie w miejscu dzisiejszego hotelu Mercury. Stanie tam 155-metrowa wieża budowana przez Echo Investment. Budynek zaprojektował znany polski architekt Stefan Kuryłowicz, który zmarł w ubiegłym roku. Jego pierwszy rys dokończy więc pracowania architektoniczna.

Inny wieżowiec, jaki powstanie w centrum, na roku ulic Sienna i al. Jana Pawła to 85- lub 120-metrowy wieżowiec ze sklepami, biurami i mieszkaniami. Jego budową zajmie się Spółdzielnia Mieszkaniowa Włodarzewska. Ostateczny wymiar i rok ukończenia inwestycji jeszcze nie jest znany.

To jednak nie koniec. Tuż obok Ronda ONZ, w miejscu budynku z logo Mercedesa, powstanie 200-metrowy kaskadowy drapacz chmur. Inwestycję zrealizuje UBS Real Estate. Termin realizacji tego biurowca również nie jest znany. 130-metrowy budynek powstanie również u zbiegu ulic Prostej i Żelaznej. Tutaj Mennica Polska chce postawić nowy wieżowiec. Możliwe, że inwestycję uda się zrealizować w ciągu zaledwie pięciu lat.

Ostatnia z planowanych inwestycji to drapacz chmur zlokalizowany u zbiegu ulic. Emilii Plater i Nowogrodzkiej. Stanie tam 180-metrowy budynek, który wspólnie chce wybudować porozumienie archidiecezji warszawskiej oraz BBI Development NFI.

warszawainwestycjeprojekt
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także