Trwa ładowanie...

Warszawscy rodzice zapłacą mniej za przedszkola

Rodzice przedszkolaków w Warszawie nie będą płacili za opiekę nad dziećmi od otwarcia placówki do godziny 13, a po godz. 13 obowiązywać będzie jednolita stawka 2,6 zł za godzinę - wynika z projektu uchwały rady miasta. Projekt ma być głosowany 22 września.

Warszawscy rodzice zapłacą mniej za przedszkolaŹródło: Jupiterimages
d45b8ow
d45b8ow

Obecnie obowiązujące stawki za opiekę przedszkolną wynoszą: 1,8 zł do godziny ósmej rano i po 16. oraz 3,5 zł za godzinę między 13 a 16.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz tłumaczyła we wtorek zamiar zmiany w opłatach nowymi informacjami o sytuacji w innych miastach. - Kiedy w czerwcu przyjęliśmy tę uchwałę (o stawkach opłat), wzorowaliśmy się praktycznie tylko na Krakowie, ponieważ wydawało nam się prostsze przyjęcie systemu krakowskiego, nieco pomniejszonego jeśli chodzi o odpłatność za godziny. W tej chwili przeanalizowaliśmy sytuację w pięciu miastach, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku - powiedziała.

Bez zmian pozostają progi dochodowe - poinformowała Gronkiewicz-Waltz. - Edukacja przedszkolna będzie bezpłatna przy dochodzie do 1039 zł, a przy dochodach 1040-1386 zł ulga wynosi 50 proc. - podkreśliła.

Poinformowała też o planach wprowadzenia ulgi związanej z liczbą dzieci w rodzinie. - Jeśli drugie, lub kolejne dziecko chodzi do przedszkola, to za każde dziecko przysługiwać będzie 75 proc. ulgi - powiedziała prezydent. Utrzymany zostanie zwrot należności za nieobecności dziecka w przedszkolu.

Gronkiewicz-Waltz zastrzegła jednak, że stawka ta ulegnie z czasem waloryzacji, czyli jeśli w górę pójdą stawki wynagrodzeń minimalnych, wzrośnie także stawka opłat za przedszkola.

d45b8ow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45b8ow