Ważne zmiany dla palaczy. Wchodzą w życie już od maja

W maju wejdą w życie zmiany w systemie rejestrowania wyrobów tytoniowych. Do tej pory Track&Trace obejmował papierosy i tytoń do ich skręcania. Za trzy miesiące katalog zostanie rozszerzony. W systemie będą też musiały zarejestrować się punkty sprzedaży takich wyrobów.

W maju tego roku wejdą w życie zmiany w systemie rejestrowania wyrobów tytoniowych
W maju tego roku wejdą w życie zmiany w systemie rejestrowania wyrobów tytoniowych
Źródło zdjęć: © Forum | Daniel Dmitriew , Forum
oprac. NST

09.02.2024 | aktual.: 29.02.2024 19:44

Dotychczas unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) objęte były papierosy i tytoń do ich samodzielnego skręcania. Od 20 maja 2024 r. do systemu zostaną dołączone także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń.

"Mając na uwadze, że na ww. wyroby nie są nakładane znaki akcyzy będące podstawowym zabezpieczeniem, konieczne jest określenie dla nich odpowiedniego zabezpieczenia" - zaznaczono.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15

Ważna zmiana dla palaczy

Poinformowano więc, że z dniem 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa, w stosunku do których powinno być stosowane zabezpieczenie, o którym mowa w art. 3 decyzji wykonawczej KE (UE) 2018/576.

W rozszerzeniu chodzi np. o tytoń do żucia, cygara, cygaretki, tabakę, tytoń do fajek wodnych. Celem zmian jest skuteczniejsze zwalczanie nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi, ochrona zdrowia publicznego i kontrola wpływów do budżetu państwa.

W systemie muszą się także zarejestrować punkty sprzedaży, które oferują konsumentom wyroby tytoniowe. Jest to jedyny obowiązek ciążący na punktach sprzedaży detalicznej związany z funkcjonowaniem systemu Track&Trace, jednak jego niedopełnienie może uniemożliwić zakup wyrobów tytoniowych od dostawców od 20 maja 2024 r.

Przepisy dotyczące funkcjonowania unijnego systemu Track&Trace zostały zaimplementowane do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Podstawowym zabezpieczeniem, wymaganym przez system Track&Trace, stosowanym na opakowaniach jednostkowych papierosów i tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów są znaki akcyzy z wyjątkiem wyrobów duty-free sprzedawanych w wolnych obszarach celnych podróżnym udającym się do krajów trzecich.

Rynek wyrobów tytoniowych w Polsce

Jak pisze "Puls Biznesu", papierosy są jednym z filarów polskiego budżetu. "W 2022 r. tylko z akcyzy na wyroby tytoniowe do państwowej kasy wpłynęło ponad 25 mld zł, a dodatkowe kilka miliardów dołożył VAT. Danych za 2023 r. jeszcze nie ma, ale już wiadomo, że pieniędzy było więcej" - czytamy.

Kierujący Imperial Tobacco Polska Bojan Stoevski ocenia, że branża tytoniowa w Polsce ma za sobą bardzo udany rok.

- Mimo zmieniających się trendów konsumenckich sprzedaż rośnie, co wśród dużych krajów europejskich jest ewenementem. Ma na to wpływ przede wszystkim ograniczenie nielegalnego rynku oraz relatywnie niskie ceny zachęcające do zakupów konsumentów, także z sąsiednich krajów - mówi w rozmowie z dzienniem Stoevski.

Gazeta zauważa, że wzrost branży widać też w ujawnionych częściowych danych operacyjnych i finansowych koncernów tytoniowych. "Największy na naszym rynku Philip Morris International (PMI) po trzech kwartałach 2023 r. wskazywał, że w jego przypadku w całej Europie wolumen dostaw papierosów i wkładów z podgrzewanym tytoniem od stycznia do września spadł o 1,6 proc., a tymczasem w Polsce wzrósł o 9 proc." - napisano.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (182)