Ważne zmiany w Ordynacji podatkowej
Szykują się ważne zmiany w Ordynacji podatkowej. Sejm zajmie się dziś senackim projektem zmian, które mają one sprawić, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką będą przedawniać się na takich samych zasadach jak pozostałe zobowiązania fiskalne.
22.07.2014 | aktual.: 22.07.2014 07:44
Celem zaproponowanego przez senatorów projektu jest dostosowanie Ordynacji podatkowej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2013 r., który dotyczył przepisów podatkowych z 1997 r. TK orzekł, że część z nich jest niezgodna z konstytucją.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Przepisy przewidują również, że w niektórych przypadkach dopuszczone jest zawieszenie lub przerwanie biegu tego terminu. Przedawnienie nie występuje jednak, gdy takie zobowiązanie zabezpieczone jest hipoteką lub zastawem skarbowym, jednak po upływie pięciu lat zaległość podatkowa może być egzekwowana tylko z przedmiotu zabezpieczenia.
TK uznał, że przepis ten jest przekroczeniem określonego w konstytucji władztwa podatkowego.
Senacki projekt przewiduje wykreślenie z Ordynacji podatkowej niekonstytucyjnego zapisu, co spowoduje, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym będą podlegać przedawnieniu na takich samych zasadach jak niezabezpieczone zobowiązania.
Zgodnie z projektem nowe przepisy miałyby zacząć funkcjonować od nowego roku, ale do 1 lipca 2015 r. obowiązywałby okres przejściowy. (PAP)
rbk/ mhr/