Trwa ładowanie...

Wciąż bez poprawy w przemyśle

Produkcja przemysłowa zanotowała w maju spadek o 1,8% r/r, co było mniej więcej zgodne z oczekiwaniami. Osłabienie w porównaniu do kwietnia wynikało głównie z efektów dni roboczych. Sektor wciąż jest w stagnacji i na razie nie widać istotnych sygnałów ożywienia. Natomiast sytuacja w budownictwie uległa dalszemu pogorszeniu (spadek o 27,5% r/r, mocniej niż oczekiwano) i to mimo poprawy pogody w maju. Nic nie zwiastuje rychłej poprawy w tym sektorze. Inflacja PPI obniżyła się w maju do -2,5% r/r, co było zgodne z oczekiwaniami
rynkowymi. Dane wspierają naszą prognozę obniżki stóp NBP o 25 pb w lipcu i słabego wzrostu PKB w drugim kwartale (ok. 0,7% r/r). Rynek nie zareagował na tę publikację.

Wciąż bez poprawy w przemyśleŹródło: WP.PL
d2zz2m6
d2zz2m6

Produkcja przemysłowa spadła w maju o 1,8% r/r, czyli mniej więcej zgodnie z naszymi i rynkowymi oczekiwaniami (odpowiednio -2,1% i -1,9%). Osłabienie wzrostu produkcji w porównaniu do kwietnia (kiedy zanotowano wzrost o 2,7% r/r) wynika przede wszystkim z efektów statystycznych: w maju liczba dni roboczych była o jeden mniejsza niż rok wcześniej, w kwietniu było na odwrót. Natomiast dane oczyszczone z efektów sezonowych i kalendarzowych pokazały spadek o 1,5% r/r w maju (w por. do spadku o 0,3% r/r w kwietniu). Roczny wzrost produkcji przemysłowej już od kilku kwartałów oscyluje wokół zera, a sektor pozostaje w stagnacji i na razie dane nie pokazują zmiany tego trendu. Warto jednak przypomnieć, że wskaźnik PMI i wskaźniki koniunktury GUS ostatnio zanotowały pewne odbicie, co może sugerować zbliżające się ożywienie w działalności przemysłowej. Pewnym pozytywnym znakiem może być także wzrost produkcji w niektórych sektorach nastawionych na eksport, na przykład w produkcji mebli (+6,7% r/r) i pojazdów
samochodowych (+4,3% r/r).

Produkcja budowlano-montażowa zanotowała natomiast dalsze pogorszenie sytuacji, pokazując spadek o 27,5% r/r (my spodziewaliśmy się -23,3%, rynek: -21,7%). Sądziliśmy, że po kwietniu, kiedy budowlanka biła rekordy niskiej produkcji, poprawa pogody w maju znacząco wesprze ten sektor. Jednak dynamika produkcji oczyszczona z efektów sezonowych spadła do -27,1% r/r, co jest najniższym odczytem od kiedy dostępne są porównywalne dane (czyli od 1996 r.). Nic nie zwiastuje rychłej poprawy w tym sektorze, spodziewamy się, Że co najmniej do końca roku będzie ona pokazywała wyniki znacząco poniżej zera.

Deflacja w cenach producenta utrzymuje się

Maj przyniósł wzrost cen producentów m/m o 0,1%, co wiązało się z podwyżkami cen w kategorii dostawy wody (o 0,4%), ale również w kategoriach wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę oraz przetwórstwo przemysłowe (wzrost po 0,1%). W porównaniu do naszej prognozy (oczekiwaliśmy wzrostu cen o 0,2% m/m) najbardziej zaskoczył nas spadek cen w kategorii górnictwo i kopalnictwo (nasza prognoza 0,5% m/m wobec spadku cen o 0,1%). W skali r/r utrzymała się deflacja cen producentów (-2,5% vs -2,1% w kwietniu – dane po korekcie), siódmy miesiąc z rzędu. Dzisiejszy odczyt nie zmienia naszych przewidywań co do ścieżki PPI w nadchodzących miesiącach.Spodziewamy się, Ŝe ujemna roczna dynamika inflacji PPI utrzyma się do końca roku, choć oczekujemy stopniowego wyhamowania trendu spadkowego.

Maciej Reluga
Główny Ekonomista
DM BZ WBK

d2zz2m6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zz2m6