Trwa ładowanie...
bp
31-07-2013 12:00

Wciąż rosną koszty koncernu BP w związku z wyciekiem ropy z platformy

Brytyjski koncern BP po raz kolejny podwyższył kwotę odpisaną na poczet potencjalnych odszkodowań w konsekwencji wycieku ropy z morskiej platformy wiertniczej Deepwater Horizon w 2010 r. Według spółki łączne koszty mogą przekroczyć 42 mld dolarów.

Share
Wciąż rosną koszty koncernu BP w związku z wyciekiem ropy z platformyŹródło: Carl Court / AFP
d4ahssg

BP podniósł o 1,4 mld dolarów swoje szacunki dotyczące odszkodowania będącego przedmiotem pozwu zbiorowego ze strony przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku wycieku. Spółka szacuje je obecnie na 9,6 mld dolarów, ale to tylko część kosztów, które już poniosła i będzie musiała ponieść w przyszłości.

W tej chwili koncern szacuje swoje łączne koszty z tytułu usuwania kosztów wycieku i wypłaty odszkodowań na 42,4 mld funtów. Z tej kwoty do zagospodarowania pozostało już tylko 300 mln dolarów, BP nie ukrywa więc, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku zmuszony będzie ponownie zwiększyć szacunki kosztów katastrofy.

Spółka nie rezygnuje jednak z walki o zmniejszenie odszkodowań. Według jej wyliczeń już nawet miliard dolarów spośród wypłaconych odszkodowań było z jej punktu widzenia nienależnych i zamierza walczyć o odzyskanie tych pieniędzy. Według BP wiele firm próbuje wykorzystać sytuację i obciążyć koncern stratami niewynikającymi z katastrofy.

Spółka poinformowała o tym przy okazji publikacji wyników finansowych, które okazały się znacznie gorsze od zeszłorocznych jak również niższe od oczekiwań analityków. Spółka osiągnęła w drugim kwartale roku zysk netto 2,7 mld dolarów, podczas gdy według konsensusu analityków miały one sięgnąć 3,4 mld dolarów.

d4ahssg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ahssg
d4ahssg