Qaqwqwrqw

We Wrześni powstanie nowa fabryka Volkswagena

We Wrześni (Wielkopolskie) powstanie nowa fabryka koncernu Volkswagen. Zakład ma produkować nową generację samochodu użytkowego volkswagen crafter. Powstanie 2 tys. miejsc pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
We Wrześni powstanie nowa fabryka Volkswagena
(AFP)
Qaqwqwrqw

We Wrześni (Wielkopolskie) jesienią ruszy budowa nowej fabryki koncernu Volkswagen. Zakład ma produkować nową generację samochodu użytkowego volkswagen crafter. Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki, planowane nakłady inwestycyjne to ponad 800 mln euro.

Jak poinformował we wtorek w Poznaniu na konferencji prasowej członek zarządu ds. produkcji marki VW Samochody Użytkowe Jens Ocksen, pierwsze auta wyjadą z nowej fabryki w czwartym kwartale 2016 r. Wicepremier Janusz Piechociński podziękował Volkswagenowi za decyzję "w imieniu Polski, polskiego rządu, a przede wszystkim tych ludzi, którzy czekają na pracę".

Fabryka produkować będzie 85 tys. aut rocznie, z Wrześni wyjeżdżać będą wszystkie warianty nowego craftera. Nowa fabryka będzie oddziałem spółki VW Poznań.

Qaqwqwrqw

Inwestycja zajmie 220 ha, z czego ok. 300 tys. m kw. znajdzie się pod dachem. Fabryka we Wrześni obejmie dział produkcji karoserii, lakiernię oraz dział montażu.

Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki, planowane nakłady inwestycyjne to ponad 800 mln euro.

Informację o lokalizacji nowej fabryki podał na konferencji członek zarządu koncernu Volkswagen Leif Ostling.

- Jest nam miło ogłosić, że produkcja kolejnej generacji crafterów opracowanych przez inżynierów Volkswagena będzie prowadzona w nowym zakładzie we Wrześni. To największy projekt we współczesnej historii Volkswagena. Jestem przekonany, że zakład ten będzie tworzył najwyższej jakości produkty, które trafią na cały świat - powiedział.

Qaqwqwrqw

Jak dodał, koncern ma dobre doświadczenia z obecności w Polsce. - Jesteśmy zadowoleni z pracy polskich pracowników, cieszymy się wsparciem lokalnych społeczności. W Poznaniu mamy zespół ludzi, który angażuje się w swoją pracę, ma doświadczenie i pomoże nam w nowym projekcie - powiedział.

Nowy zakład we Wrześni stanie się obok VW Poznań drugim ośrodkiem produkcyjnym marki Volkswagen Samochody Użytkowe w Polsce. W Poznaniu od 10 lat produkowany jest miejski samochód dostawczy VW Caddy.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zapewnił, że strona polska sprosta wyzwaniom stawianym jej przez koncern.

- Volkswagen po raz kolejny zaufał Polsce i Polakom. Po raz kolejny mówi Polsce: tak. Przynosi do Polski nie tylko nową technikę i technologię, ale także wielkie, międzynarodowe doświadczenie, wielki potencjał wchodzenia na światowe rynki. Tą decyzją potwierdza wiarę w Polskę i Polaków. Naszą racjonalność, mądrość, wysokie kwalifikacje, dobrą organizację - powiedział. Dodał, że "Polska to świetne miejsce dla inwestycji, to sprawdzony partner, z którym warto iść w przyszłość". - To także racjonalni ludzie, ważni partnerzy społeczni, którzy rozumieją i inwestują we własne miejsce pracy, we własną firmę - mówił.

Qaqwqwrqw

Jak podkreślił, o wyborze Wrześni zdecydowały "determinacja, dotychczasowe doświadczenie, a także wspaniałe otoczenie do robienia tutaj interesów". Podziękował samorządom, które również starały się o inwestycję.

Przedstawiciele niemieckiego koncernu motoryzacyjnego brali pod uwagę nie tylko lokalizację we Wrześni, przyglądali się też terenom inwestycyjnym w innych miejscach Polski, a także Europy.

Ocksen od kwietnia będzie odpowiedzialny za realizację projektu crafter, przejmie też funkcję prezesa zarządu Volkswagen Poznań.

Zakład Volkswagen Poznań powstał w 1993 roku. Całkowita powierzchnia zakładu, obejmująca trzy obszary, to 737 tys. m kw. Pod koniec 2013 r. zatrudnienie w VW Poznań wynosiło 6,5 tys. pracowników. W ub. roku wyprodukowano tam ponad 170 tys. lekkich samochodów użytkowych.

Qaqwqwrqw
Polub WP Finanse
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw