Węgiel coraz droższy
Jeśli polskie kopalnie nie podniosą cen to jest spora szansa, że nasze elektrownie będą odchodziły od paliwa z importu.
Ceny węgla na świecie według prognoz Europejskiej Giełdy Energii EEX z Lipska do 2012 r. mają się utrzymywać na poziomie 95 - 100 dolarów za tonę.
Przy obecnym kursie dolara energetyka musiałaby zapłacić za tonę węgla z portów ARA (Amsterdam–Rotterdam–Antwerpia) 306 zł. Za węgiel krajowy zaś 260–280 zł. Eksperci EEX szacują, że cena węgla w portach ARA w drugim kwartale 2011 r. przekroczy 100 USD/t. W porcie RB, tj. Richards Bay w RPA, do pierwszego kwartału 2012 r. utrzyma się na poziomie 96–99 USD/t.
Ceny węgla są powiązane z kursem ropy – gdy ta potanieje lub podrożeje, z cenami węgla będzie podobnie. Tak było m.in. w 2008 r. – gdy kurs ropy bił rekordy, cena węgla energetycznego przekraczała nawet 200 USD/t. Gdy bańka spekulacyjna pękła i ropa zaczęła tanieć, to samo działo się z węglem.
Od początku tego roku ceny węgla energetycznego systematycznie rosną. Odbija się także rynek węgla koksującego, bazy do produkcji stali. To dobra wiadomość dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, największego producenta tego rodzaju paliwa w UE.
Wyższe ceny węgla na świecie to szansa dla polskich kopalń. Ich produkt w kraju staje się bardziej atrakcyjny. Od 2008 r. Polska jest importerem węgla netto (z zagranicy kupujemy ok. 10 mln ton czarnego złota, a sprzedajemy 6–7 mln ton), choć po Rosji jest drugim w Europie jego producentem.
Karolina Baca
PARKIET